Adana – Taşdurmaz (2007)

Selamlar,

  Aşağıda paylaşacağım gezi 2007 yılının Ocak ayında yapılmıştır.  (Fotoğrafların veri tarihi budur ;))   Önceden mtbtr’nin forumunda paylaşmıştım. Geçenlerde arşivimdeki eski fotoları karıştırırken bu gezide birçok video çektiğimi farkettim. Bir kaçını seyrettikten sonra ”bu videolardan iş çıkar diyip başladım montajlamaya” . Şimdi ise sırf kuru kuru video paylaşmak yerine, önce yaptığımız geziyi ve o süper rotayı fotoğraflarla yansıtmaya çalışıp video ile desteklemeyi düşünüyorum.

Hadi başlayalım ;)
Geçtigimiz pazar arkadaşların bir gezisine davet edildim.Gezi sabahı büyük bir sadeleşme oldu ve biri oldukça tecrübeli (Mehmet abi) digeri önceden aynı güzelgahtan geçmiş olan Emre ile toplam 3 kişi olarak geziyi gerçekleştirdik.Bilenler bilir Taşdurmaz denen yeri.Ben ilk defa gittigim için çok etkilendim gerçekten çok güzel mekanlar.Toplam 6 saat sürmüş gezi.(dinlenmeler dahil) ve 60 km yol kat etmişiz.Ama oldukça zor bir parkur oldugunu söylemem gerek.En azından benim için öyleydi.Gezdigimiz mekanları sizlerle paylaşıyorum.
Gezi Adana’dan Tekir minibüslerine binerek başlayacağı için ben Karaisalı’da okudugum ve oturdugum için erkenden kalkıp otobüse yetişmem gerekiyodu ve herzaman göremiyecegim bir kare yakaladım.
Ben belediye otobüsüyle Adana’ya gelirken yakaladıgım bir poz……
Adana’da 3 kişi kaldığımız grup Tekir’e vardıktan sonra yola çıkmak için son hazırlıklarımızı yaparken….
Vee yoldayız!!!!!   Tekirden Pozantı’ya iniş yapıyoruz….Gerçektende çok zevkli bir inişti.Fakat bir viraj güneş görmediginden olsa gerek yol buz tutmuştu.Temkinli davranmasaydık düşmemiz an meselesiydi..
Pozantı’dan talii yola çıktık ve toprak yolun tadını çıkardık.Tahmini Torosların o civarlardan gidiyorduk.Not:Sağ üst taraftaki kayadaki oyuk oldukça dikkatimi çekti ama nedir neyin nesidir bilemiyorum..
İşin bir ilginç tarafıda (en azından bana göre işginç) tren yoluyla neredeyse tamamen paralel yol almamızdı.Biz zar zor yoldan ilerlerken Mustafa abiye ”peki şimdi tren yolu nerde” diye sorunca ”kayanın içindeki tünellerde” cevabını alınca bayaa şaşırmıştım.Hangi akıl-mantık ve azimle buralara yol yapılır?
Ve tırmanışa geçtik.Aynı zamanda yolda git gide kötüleşmeye başlıyordu.Yani tam istedigimiz zemin şartları olgunlaşıyordu.Manzara bir harika.Süper bir mekandı…
Artık pek yazı yazma geregi yok.Resimler kendini fazlasıyla anlatıyor.
Tren yolu yapılırken işçilerin kalması için yapılmış evler.Tabiki şu an sadece harabe durumunda.
Not: Resimlerden de anlaşılacagı gibi kuş uçmaz kervan geçmez yerler…
Bir önceki resimdeki geçtigimiz tünelin nasıl bir irtifada oldugunu gösteren iyi bir resim…..
Birazdan ileride gözüken dik yoldan tırmanmaya çalışacağız. Fakat yolun sonuna dogru biz bisikletleri taşımaya başlayacagız çünkü zemin oldukça kötüleşiyordu..

İşte o en dik yerleri çıkarken tek kafadan sakat kişilerin sadece biz olmadıgın anladık.Yukardan aşagıya motocrossçular geliyodu.Ve bi hayli kalabalıktılar.Biz onların burada olduklarına şaşırırken onlarda bizim burada oldugumuza şaşırıyorlardı :)

Ve onca çıkışın sonunda hakkımız inişler…..Arkadaşların teknikleri benden daha iyi olduğundan arada beni beklemeleri gerekti :) Eh sadece önden süspansiyonlu olmanın verdigi bir dezavantajda olmuş olabilir belki :) Şaka bi yana Adanalı sporcuların iniş tekniklerinin çok iyi olmasının nedenini daha iyi anlayabildim bu geziden sonra.

Herşey çok güzel giderken Mustafa abinin lastigi patladı. Benim için inişteki sarsıntılardan bir nebze olsun kurtulabilmek için fırsat doğmuştu :)

Hacıkırı denen yere çok yakınız. Manzarada Kapıkaya denen mekan gözüküyor. Orada da çok güzel bir vadi var. Bir daha  gezi düzenledigimizde oralarında fotograflarını çekip sizinle paylaşacağım. Orası ayrı bir dehşet….

Kapıkaya’nın  yakından görünüşü.
Hacıkırı’ya vardık.Oraya çok yakın olan Alman köprüsünü fotoğraflamadan gitmek olmazdı…
Ve artık orman içi asfalt yoldan son inişlerimizi gerçekleştiriyoruz . Buradaki mekan ayrı bir güzel…..
Yanlış bir yazım yaptımsa affola.İnşallah sizler için faydalı bir çalışma yapabilmişimdir….
Gittiğimiz rotayı burada işaretledim .