Antik Kentler Turu / Didim-Kapıkırı

17 Şubat 2012

Sabah uyandıktan sonra vakit kaybetmeden eşyalarımızı toparlayıp kahvaltıya iniyoruz. Kahvaltı açık büfe, çok zengin değil ama doymak  garanti :) Bizim gezgin turcu çifti de görüyoruz. Tahminimden daha yaşlılar. Kahvaltıdan sonra kısa bir tanışma faslı, rota bilgileri v.s. derken bisikletleri hazırlayıp yola koyuluyoruz. Bu çiftimiz Didim’e vardıklarında soğuk algınlığı geçirip hastalanıyorlar. Bir kaç gün dinlenme planları 2 hafta kadar uzuyor. Umarım iyileşip yollarına devam ederler…

Didim – Kapıkırı = Didyma – Herakleia

Dün  Didim’e geç saatte vardığımızdan Didyma antik kentinden geriye kadar Apollon Tapınağı’nı ziyaret edememiştik. Sabah ilk işimiz Apollon Tapınağı’nı ziyaret etmek oluyor.

Yapısal ve estetik anlamda büyüleniyoruz. Keşke tapınağın tamamen ayakta halini görebilseydik. Sadece olması kuvvetle muhtemel çizimler nasıl bir yapı olduğu hakkında bilgi veriyor.

Yazıtlara sadece bakmakla yetiniyoruz. Kim bilir neler yazıyor…

Duvar kalınlıkları, kullanılan taşların büyüklüğü nedeniyle bu güne kadar korunmaları bizi şaşırtmıyor. Günümüz yapıları bir kaç bin yıl sonra hangi birinin kalıntıları kalır acaba?

 Tapınağın iç kısmı.

Estetik ve işçilik bizleri büyülüyor.

Bu yüzü görmeyeniniz yoktur. Medusa…

Apollon tapınağında girmedik delik kalmayıncaya kadar dolaştıktan sonra (hakkaten öyle, tapınağın iç kısmının arka iki köşesinde dikdörtgen şeklinde iki delik bulunur. içine giremedik ama çıktığı noktayı yarım saat araştırdık. Bulamadık…) yola koyuluyoruz.

Bugünkü  yolumuz üzerinde başka bir antik kent görmeyeceğiz. Ya da uğrayacağımız başka bir yer yok. Direk Kapıkırı’ya yola koyuluyoruz. 53 km yolumuz var…

Yolumuz asfalt ama pek eğlenceli bir yol olduğunu söyleyemem. Araç trafiği zaman zaman yoğunlaşıyor. Yolun 23. kilometresinde daha geniş ve işlek bir karayoluna geçiyoruz. (D525 karayoluymuş. Serkan TAŞDELEN’e selamlar olsun :D )

Rotamızın 28. kilometresinden iribaren Bafa gölü bize eşlik ediyor.

Yolumuzun üzerinde Osmanlı döneminden kalma yan yana iki yapı gözümüze çarpıyor. İçinde su olan ve kubbe şeklinde çatısı olan yapının sarnıç olduğundan eminim ama diğer yapı hakkında herhangi bir bilgi bulamadım. Han ya da ona benzer birşey olduğunu tahmin ediyorum. Hemen ilerimizde yol kenarında bir çakıl ocağı olduğundan, gürültüleri ve toz,toprağın verdiği rahatsızlık nedeniyle fazla inceleyemeden yolumuza devam ediyoruz.

Sarnıç’ın iç kısmı.

Bu yapıların yol üzerinde konaklama ve su ihtiyacının giderilmesi için kurulduğunu göz önünde bulundurursak bulunduğumuz yolunda yüz yıllar evvel, en azından Osmanlı zamanında kullanılan bir yol olduğunu görürüz. Gerek dağların şekli gerekse Bafa gölününün konumu itibariyle ulaşım amaçlı gidilebilecek en mantıklı hat burası oluyor zaten.

Yol üzerindeki bir başka sarnıç. Bu sarnıç yolun karşı tarafında ve kapı girişi yine yola bakıyor. Tam olarak eski yolun üzerinde olmalıyız.

Sarnıçın içi.

Bafa Gölü

Bafa’ya gelmeden hemen önce sola sapıyor Kapıkırı yoluna giriyoruz. Yol sakin. Keyifli keyifli yol alıyoruz.

Yolumuzun üzerinde azımsanmayacak kadar terk edilmiş ev görüyoruz.

Dağlar ve kaya yapıları hoşuma gitmeye başladı. Bir kaç kilometre yolumuz kaldı fakat hava da kararmak üzere.

Kapıkırı’ya yaklaştıkça etrafta bulunan eski yapılar dikkatimizi çekiyor.

3 günlük turumuzun sadece 1 günü kamp kurabilecektik. Özellikle kamp kurmak istediğimden Kapıkırı’da da konaklamak için orta seviyede oteller olmasına rağmen ben özellikle çadırda uyumak istiyordum. Hayalim ise Bafa gölü manzaralı bir kamp yeriydi. Bazı pansiyonlar kamping hizmeti de veriyorlardı fakat hiç birisi Bafa gölünün kenarında değildi. Yola devam edip yerleşimin olmadığı, eski, terk edilmiş tek katlı bir evin göle bakan bahçesine çadırımızı kuruyoruz. Bölge halkının dikkatini çekmemek için çadır yerini itina ile seçiyoruz.

Hava soğuk. 7-8 derece. Çadırı kurduktan sonra yemeğimizi yapıp, yedikten sonra çok vakit geçirmeden yatıyoruz. Kapıkırı’da bulunan  Herakleia antik kentini yarın sabah gezeceğiz.

Yol Verileri:

Toplam Mesafe: 53 km

Gün içi faaliyet süresi: 7 saat

Gezilen antik kent sayısı: 1

GPS Verisi: Gps cihazınıza yükleyeceğiniz dosyayı buradan indirebilirsiniz.

Harita Bilgisi:İlgili yazılar: