Garmin Oregon Dokunmatik Cam Değişimi

qw0201Selam arkadaşlar,

Siteyi takip edenler bu konu ile alakalı bir alıntı video yayınladığımı hatırlayacaklardır. Videodan yararlanan kimse oldu mu bilmiyorum ama dün benim çok işime yaradı…  2012 Ocak ayında Türkiye’den aldığım Garmin Oregon 550 el tipi gpc cihazımın ekranı iyiden iyiye çizilmişti. Camdaki deformasyon o kadar ciddi boyutlara ulaştı ki dokunmatik ekranı kalibre etsem dahi yanlış butonlar aktif oluyordu. Madem öyle ekranı değiştirelim diyerek kolları sıvadım. Ama öncelikle gerek yaşadığım deneyimin, gerek paylaştığım ve tekrar paylaşacağım videonun ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalışayım.

Türkiye’deki satış sonrası hizmetten o kadar ümidimi kestim ki ancak  kendi göbeğimi kendim kestikten sonra ”acaba teknik servise yaptırsaydım ne olurdu ?” diye düşünebildim ve Garmin cihazların Türkiye distribütörü ve teknik servisi olan Baytekin firmasını aradım. Öğrendiklerimi aşağıda sıralıyorum.

 • Şuan stoklarında yedek parça bulundurmuyorlar.
 • Cihazım garantili ise ve halen garantisi devam ediyorsa garanti kapsamına sokup değiştirebilirler.  Bu güzel bir şey. Çünkü bu tip sorun fabrikasyon bir hata değildir. Kullanımdan kaynaklı deformasyonlar garanti kapsamına girmez. Yalnız şöyle bir sıkıntı var. Dedik ya stoklarında yedek parça yok. Getirtmeyi deneyecekler. Yani bekle babam bekle…
 • Tut ki getirtemediler cihazı yenisi ile değiştirebilirler. Bu da güzel. Tabii önce yedek parça temini ve temin edilememesi için belirli bir süre beklemek ve bu durumdan kaynaklı olarak cihazdan faydalanamamayı göz önünde bulundurmak gerek.
 • Peki ya garanti kapsamında değilse? İki ihtimalimiz var.
 1. Yurtdışından parça temini yapılır ve tamir gerçekleştirilir. Her harükarda beklenecek yani. Tabii ürünün garantisi olmadığından veya süresi dolduğundan dolayı yaklaşık 300-350 TL gibi bir meblağ ödemek gerekiyor.
 1. Yurtdışından parça temini edilemezse belirli bir ücret karşılığında cihaz yenilenebilir. Nasıl? Şuan sıfır oregon 550 1100 TL fiyatı var.  Eski cihaz + 500 TL gibi bir rakam ile cihazı sıfırlayabiliyoruz. Yani camı sorunlu olan eski cihazı 600 TL fiyata sayıyorlar. Ama tek sorunu ekran değişimi olacak belirtmek isterim.
 • Ha bu arada başlıkta belirttiğim dokunmatik can değişi diye birşey yokmuş, ekran bütünleşikmiş ve komple değişiyormuş… Bir daha polemiğe girip durumun böyle olmadığını anlatarak zaman kaybetmek istemedim :)

Kısaca her harükarda bekliyoruz… Cihazınız garanti kapsamında değilse durum biraz daha sıkıntılı… Yani yedek parça gelmesi  ve  350 TL parça ve servis ücreti ödemek sizin can attığınız olasılık oluyor. Bu konuşmanın ardından ne kadar doğru ve verimli bir iş yaptığımı tekrar anlamış bulunuyorum.

 Şimdi kendi göbeğimi nasıl kendim kestim onu anlatayım.

Öncelikle şu videoyu seyredip kendimize olan güvenimizi tazeleyip, ameliyat esnasında ne tip malzemelere ihtiyaç duyacağımızı tespit ediyoruz.

qw0202

Soldan sağa sayalım.

 • Camı çizik/kırık bir Garmin Oregon.
 • Maket bıçağı veya benze görev görecek ince ve keskin bir bıçak. Dokunmatik camı ekrandan ayırmak için kullanılıyor.
 • Cımbız… Söktüğümüz vidaları tutmak ve ya vidaları yerine takarken yardımcı olması için. Olmazsa olmaz değil ama vidaları kaybetmek istemeyiz doğrusu… Ayrıca contaları kanalına yerleştirirken hassas çalışma konusunda çok işe yarıyorlar (Yapı marketlerde bulunuyor)
 • T6x40 mm torx anahtarı. (Yapı marketlerde elektronik amaçlı aletler bölümünde tane işi bulunuyor)
 • Garmin Oregon için dokunmatik camı. Servis bu parçanın tek değişmediğini iddia etse de Ebay üzerinden 17 dolar ve ücretsiz kargo ile 2 hafta içinde edinebiliyorum. İlgilenenlere işte link…

qw0200

Ben işyerinde öğlen tatilinde yaklaşık 45 dk gibi bir sürede aheste aheste cam değişimini yapabildim.

Müdehale esnasında video ve fotoğraf çekmedim. Video zaten her şeyi çok güzel özetliyor. Ben yine de kendi edindiğim deneyimler ölçüsünde bir kaç not ekleyeyim.

 • Arka kasayı sökerken cihazın arkasında bulunan kameraya zarar vermemeye özen gösterin. Kameranın kendisi arka kasaya yapışık, kameranın kabloları ise anakarta bağlı vaziyette. Kamerayı yapışık olduğu yerden nazikçe sökeceksiniz. (Oregon 550 için geçerli)
 • Vidaları kaybetmemek için gerekli özeni gösterin.
 • Cihazın içinde bir adet cihazı çevreleyen bir adet de ekranı çevreleyen toplamda iki adet conta var.  Bu contaları çıkartırken, temizlerken ve yerine geri takarken kesinlikle zarar vermemeye dikkat edin.
 • Özellikle ekranı çevreyen contada bol miktarda toz yapışmış olacak. Sertçe üfleyerek temizleniyor…
 • Contaları doğru taktığınızdan emin olun. Herhangi bir yanlış müdehalede cihazınız ilk sıvı temasında cihazın elektronik devrelerine sıvı bulaşarak cihazınız iş görmez hale gelebilir…
 • Eski dokunmatik camı maket bıçağı ile yerinden ayırırken ekran üzerinde bulunan garmin yazısının zarar görmesine telaşlanmayın. Ekranın çevresindeki parlak metal yüzeyi görünceye kadar temizlik yapacaksınız.
 • Yeni dokunmatik yüzeyi yapıştırıken dikkatli olun. 2. bir şansınız olmayabilir…
 • Ardından vidaları eksiksiz bir biçimde geri takın. Ne az ne de yalama olacak kadar çok sıkın ;)
 • Montaj bittikten sonra cihazın ayarlar bölümünden ekranı güzelce kalibre etmeyi ihmal etmeyin.
 • Son olarak ağzımız sütten yandı madem cam değişiminden sonra bir de ebay üzerinden ekran koruma filmi spariş ediyoruz ;)

Ve böylelikle gps cihazının ciğerine kadar söktükten sonra el tipi gps cihazlarında verdiğiniz paranın hatırı sayılır bir bölümünün  kasa sağlamlığı ve su geçirmezlik uygulamalarına harcandığına bire bir şahit oluyorum :)

qw0201

Şimdi de maliyet çıkartarak yazıyı sonlandıralım.

Garmin oregon dokunmatik cam. 17 dolar kargo beleş. (30 TL) Süre 2 hafta.

T6x40 mm torx anahtarı. (4 TL)

Hobi amaçlı maket bıcağı. Fazladan veriyorum (10 TL)

Cımbız. Hadi ona da verelim (5 TL)

45 dakika da tamirat süresi.

Toplamda 49 TL meblağ ve 2 hafta 45 dakika süre ile gps cihazımızın ekranını değiştirmiş oluyoruz.

Muhtemelen bu yazıyı okuyanlardan sadece %1’i faydalanabilecek ve ya işine yarayacak. Ama olsun bir kişi bile şu çalışmadan faydalanır ve işini görebilirse ne mutlu bana :)

Başka çalışmalarda görüşmek dileğiyle ;)