Geçici Windstopper Çözümleri

Kasklarımızın delikli yapısı yazın kafamızın hava almasını sağlayarak başımızın terlemesini azaltır ve bisiklet sırtında bunalmamamıza yardımcı olur. Bu avantaj kışın,yazın aksine başımıza bela olur.Yazın hava akışını sağlayarak bizi bunaltmaktan kurtaran bu delikler kışın başımızın fecii şekilde üşümesine sebep olur. Hasta olmamız içten bile değildir. Bu duruma karşı önlemlerde alınır tabii. Genelde gördüğüm kaskın ayar kısımları tamamen gevşetilerek kaskın altına kafaya bere geçirmek… Bir nebze olsun çözüm olabiliyor bu yöntem. Fakat bere ne yazıkki soğuk havayı başımızla temasına engel olamıyor.Sadece başımızın ısısının dışarı çıkmasına bir miktar engel oluyor. Başımızın üşümemesi ve dışarıdan soğuk hava almaması için en iyi önlem, windsopper kask altı giyime uygun bere almak. Bunlarında kalitesine göre fiyatları var tabii. Özellikle windstopper özellikte olanlar biraz daha pahallı. Aslında pahallı demek te pek doğru değil. Sonuçta işlevinin değerini hakeden miktarda fiyatları var.

Bugün ise çeşitli sebeplerden dolayı bu berelerden edinemediğimiz taktirde soğuktan başımızı nasıl koruyacağımıza ilişkin bir çalışma göstereceğim. Çalışmamız hem yapımı çok kolay, hem ekonomik hem de görevini oldukça iyi yerine getiriyor !

Lazım olan malzemeler. Bir parça gazete, bir adet makas ve kullanığımız kaskımız.

Gazeteyi iki kat yaparak fotoğrafta görüldüğü gibi düzgün bir şekilde kaskımızın iç kısmına koyuyoruz.

Sonra kaskı kafamıza geçiriyoruz. Gazetenin kaskın içerisine tamamen oturmasını sağlıyoruz.

Kaskı kafamızdan çıkartıyoruz. Görüldüğü gibi gazete kaskın şeklini almış.

Makas ile gazetenin kask dışına taşan kısımlarını kesiyoruz. Kaskı kafamıza taktığımızda kaskın yan taraflarından kafamızda bir gazete parçasının olduğu kesinlikle belli olmuyor.

Vee windstopper kask altı beremiz hazır. İnanın bir bereden daha sıcak tutuyor.(Faaliyet esnasında) Sonuçta rüzgar geçirmiyor. Ayrıca kafanızı da terletip bunaltmıyor. Bildiğiniz gibi gazetenin bir miktar nem emici özelliği de var.

Gazete hemen hemen her yerde kolaylıkla bulunabilecek malzeme olduğundan soğuk havalarda hastalıktan kurtarıcı olabiliyor. Özellikle bisikletle yaptığınız uzun bir çıkışın ardından havanın bozmasıyla inişte hipotermiye yakalanmanız muhtemel. En azından kafanıza bu işlemi yaparak, formanının iç kısmına gazete koyarak, eğer eşofman, uzun tayt v.b bir şey giymiş iseniz bu giyisilerin de altına gazete koyarak rüzgar almanızı önlemiş olursunuz.

Ha unutmadan ! Eğer kel iseniz gazetedeki yazıların ve fotoğrafların kafanızda baskısının çıkmasına hazırlıklı olun :)

Bisikletsiz gününüzün olmaması dileğiyle…

  • Murat

    Gazete süpermiş. :)

  • Keller için ayrıca uyarı yaptığın için teşekkürler.Keza kafamda Posta gazetesi şiirlerinden ya da Haydar Dümenin tavsiyelerinden görmek istemem. :)))