Hollowtech II Aynakol’un Ortagöbek Rulmanlarının Değişimi

Bu kış bisikletle çamurdan zevkimi tam manasıyla almaya kendime söz vermiştim. Dediğimi yaptım da. Fakat her zevkin kendince bir bedeli oluyor ne yazık ki. İki hafta boyunca hava muhalefeti yüzünden bisikletim yerinden bile kıpırdamammıştı. Havaların açmasıyla bisikleti elime aldığımda pedaldaki sertlik dikkatimi çeken ilk kusurdu. Aynakolu söküp, göbeğin içine baktığımda içeriye doluşan suyun rulmanları paslandırarak kitlenmesine neden olduğunu gördüm. Würth’le bir güzel temizleyip tekrar yağladıktan sonra rulmanlar eskisi kadar olmasa da dönmeye başlamışlardı. Fakat ben yine de “madem rulmanlı bir sistem ; bakalım rulman değişimi bahsedilen kadar kolay bir işlem miymiş?” diye kolları sıvamaya karar verdim. İşe başlıyoruz…

Ortagöbek çanaklarını kadrodan söküyoruz.

Çanağın iç kısmındaki plastik siyah parça hem iç kısımda bulunan rulmana gidebilecek olası pisliklerden koruyan kaba bir conta, hemde aynakol mili ile ortagöbekteki rulmanın iç bileziği arasındaki boşluğu dolduran bir adaptör vazifesi görüyor.

Bu plastik parçayı ince düz bir tornavida ile kenarından kaldırarak çıkartıyoruz.

Karşımıza siyah bir conta çıkıyor.

Bunu da aynı tornavida ile, aynı şekilde çıkartıyoruz.

Vee işte rulmanlar ortaya çıktı.

Tüm parçaların genel görünümü.

Şimdi çanağı ters çevirip tornavida’nın uc kısmını rulmanın iç bileziğine denk getirip tornavidaya çekiç ile vurarak çıkartıyoruz. Bu işlem esnasında mengene kullanmanızı tavsite ederim. Zira işlem çok zor gerçekleştiriliyor.

Böylelikle rulmanları kasadan çıkarmış oluyoruz. Rulmanlar sorunsuz olsa bile bu şekilde çıkarma işlemi yaptıktan sonra verimli bir şekilde kullanmamız imkansız. Zira çıkarma işlemini rulmanın iç bileziğine güç uygulayarak yaptığımız için rulmanın iç mekanizmasını oynatmış ve sisteme zarar vermiş oluyoruz.

Yeni rulmanları yerine çakma işleminde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, kesinlikle rulmanın dış bileziği haricindeki başka hiç bir yere kuvvet uygulamamamızdır. Aksi taktirde rulmanın akıcılığı ve ömrü olumsuz yönde etkilenecektir.

Rulmanları yerine çaktıktan sonra contaları aynı sıra ile yerine takıp tekrardan kadroya montajını yapıyoruz.

Shimano Hollowtech II ayanakolların ortagöbeklerinde kullandığı rulmanın özelliklerini de belirteyim.

Marka: Sunhill

Rulman referans numarası: 6805-RD A166

Yeni rulmanlarınızda uzun yıllar pedal çevirmenizi dilerim…

 

  • YUNUS MUTAF

    teşekkürler faydalı bir paylaşım oldu

  • Çağatay Avcı

    Benim göbekte o siyah plastik parçalardan biri yok nerden bulabilirim?

  • Korhan

    Selam, bu rulmanı nerede bulabilirim.