İzmir Balçova-Çatalca Keşif Turu

11 Aralık 2011

Selamlar, bu haftasonu İzmir’de bilindik bir rotayı ve akabinde benim için yeni olan bir rotayı keşfe çıkacağız. Başlangıç noktamız Balçova- Termal Otel’in arka tarafı. Balçova Barajı’na giderken sağa saptığımızda parkurun başlangıcına gelmiş bulunuyoruz. Bu bölge de çeşitli zorluklarda yürüyüş parkuru bulunmakta. Çevre halkı tarafından faal olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Dağa çıkışımızın 7. kilometresine kadar trekking yapan bir çok insan gördük. Bu güzel birşey…

Bizim gittiğimiz yol bilindik orman yolu. Parkurun başlangıcından itibaren 14 km’lik bir çıkışımız var. İlk 3 kilometresi oldukça dik. 3-9 km arası yer yer iniş çıkışlar var ve ondan sonra kalan kısımda eğim ortama bir seviyede sürekli çıkıyorsunuz.

Aralık ayındayız ve sonbaharın bir çok rengini buralarda görebilmek mümkün. Çıkış esnasında çok üşümedik. Sıcaklık gün boyunca 12-15 derece arasında seyretti.

Yol kenarındaki doğal güzelliği bulunan bu vadiyi şans eseri keşfettik. Çok güzel bir yerdi.

Çıkışa devam ediyoruz. Uzun süre tırmanış yapmak bizi bir miktar acıktırdı. 10. kilometrede yemek molası verdik. Havalar soğuk olduğundan pek su ihtiyacımız olmadı. 1.5 litre su tüm yol boyunca yetti bana… Daha sıcak havalarda su ihtiyacı artabilir. Çıkış boyunca bir çeşme gördüğümü hatırlamıyorum ama mutlaka vardır bir yerlerde…

Ve sonunda zirvedeki ana yola varıyoruz. Zirvedeki yol tahminimden daha kaliteli çıkıyor. artık çok az bir tırmanışımız var ve asfalt yol.

Rotamızın en yüksek noktasındayız 934 metre…

Asfalt yola çıktığımızda karşılaştığımız bir arkadaşı da yanımıza alarak inişe geçiyoruz.

Biraz yol zemininden bahsetmek istiyorum. Gerek çıkışta gerek inişte yol zemini gayet iyiydi… Çok büyük taş ve çukurlar yoktu. Bir dağ parkuru için oldukça el verişli ve konforlu yollar olduğunu söyleyebilirim. Çevrenin doğal güzelliği ile beraber doyumsuz bir dağ bisikleti deneyimi oldu diyebilirim.

Ve Çatalca köyüne varıyoruz. Yolumuzun doğal güzelliği olan kısmı burada son buluyor. dağ yolumuz toplam 27 km.

Çatalca’dan sonra Konak’a kadar 25 km’lik asfalt ana yolu takip ediyorsunuz

Parkurumuzun toprak kısmını aşağıdaki haritadan inceleyebilirsiniz.
Yol Verileri:
Mesafe:27 km
Yükseklik artışı/düşüşü: 1385m/-1254m
Ortalama eğim: 8% / -7%

Gps Verileri:

Rotayı Balçova – Çatalca indirebilirsiniz…

Harita Verileri: