Akıllı Cep Telefonu İle Keşif Yapmak Mantıklı mı?

Günümüz akıllı telefonları artık pek çok cihazın asgari performansını sağlayacak hıza ve ergonomiye kavuştu. Bu telefonların içinde bulunan gps alıcıları da oldukça gelişti. Öyle ki bu telefonların gerek uyduya bağlanma hızları gerekse üretilen navigasyon yazılımları sayesinde ekstradan bir gps cihazı edinmenin gerekli olup olmadığını sorgular hale gelebildik. Bende bu sorgulamayı sizler için genel hatları ile yapmaya çalıştım.

Tabii videonun çekimi ile yayınlandığı tarih arasında biraz zaman farkı olduğundan dolayı özellikle orux maps yazılımında köklü değişiklikler oldu ve şuan videodaki halinden çok daha işlevsel hale geldi. Video da keşif yaparken navigasyon cihazlarının sahada kullanımını gözeterek tespitlerde bulunduk. İkinci bölümde (muhtemelen yazı ve fotoğraf olacak) bu iki cihaza harita, uydu görüntüsü ve rotalar nasıl yüklenir?  hangisi daha kolay ve işlevsel bunlara değinmeye çalışacağım.

Videoyu özet geçmek gerekirse… Eğer uzun süre elektriğin olmadığı, telefonun çekmediği, arazi şartlarının çetin olduğu yerlerde çok günlü faaliyetler yapacaksanız paraya kıyıp bütçenize uygun bir gps cihazı edinmenizi öneririm. Ama yok akşam evde olmanın garanti olduğu lokal keşifler yapılacaksa, gerek bilgisayarda yapılması gereken ön hazırlık çalışma süresini kısaltmak gerekse arazide uydu görüntülerini kullanarak daha özgür keşifler yapabilmek için akıllı cep telefonlarını yön bulmak için kullanılmasını daha mantıklı olabiliyor.

Konu aslında çok daha ayrıntılı. Videoda anlatamadığım pek çok konu var. Uygun bir zaman bulabilirsem bunları da yazı ile aktarmaya çalışacağım…