Balçova Dağlarında Bisiklet Rotaları

4 Aralık 2011

Balçova dağlarında  yaptığımız bir  yürüyüşü daha önceden yayınlamıştık. Şimdi ise geçen sene bu zamanlar yine Balçova dağlarında yaptığımız hoş bir bisiklet keşif turunu sizlerle paylaşıyoruz. Keşif turları yapmak sağlam bir ön çalışma ister. Fakat bazen ön çalışma yapmak için ne yeterli zamanınız ne de enerjiniz vardır. Hazırlıksız bir şekilde haftasonuna yakalanır, cuma akşamı kara kara haftasonunu nasıl değerlendireceğimizi düşünürüz. 

İşte biz de yine böyle bir haftasonuna giriş yapıp, çıkar yol arıyorduk. Zira haftasonunu evde geçirmek bünyede çok ciddi asabiyet yapıyor ve bu durum bir sonraki haftasonuna kadar sürebiliyor.

Madem öyle biz de vakit kaybetmeden kendimizi Balçova’nın dağlarına atıyoruz. Keşfedeceğimiz bölgenin kente yakın olması büyük avantaj. Uzak yerlere keşif başlangıcına gidene kadar ulaşım için çok ciddi süreler harcıyoruz. Bu ulaşım süresini minimuma indirmek bizim için çok büyük bir avantaj oluyor. O zamanlar elimde bu bölge ile alakalı çok ciddi rota çalışmaları da yoktu. Fakat kaybolsak dahi gittiğimiz yolu kısa sürede geri dönerek karanlığa yakalanma ihtimalini minimuma düşürmüş oluyoruz.

Balçova Termal Otel kapısından giriş yapıyoruz. Bilmeyenlerin garibine gidebilir. Bir otelin girişinden elini kolunu sallayarak nasıl girebilirsin? Mevzubahis yer hem bir otel kompleksine açılıyor hem de devamında halka açık olan orman yollarına çıkıyor.

Orman yolundan çıkışa başlıyoruz. İlk kilometreler epey dik. Soğuk olan beden kısa sürede ısınıyor, soğuk havada aşırı nefes alış-verişi ile ciğerler yanmaya başlıyor. Neyseki bir süre sonra eğim daha çıkılabilir bir hal alıyor.

Tırmandıkça yürüyüş yapan insan sayısı azalıyor.  Bu yol üzerinden daha uzun menzilli bir keşif gerçekleştirmiştik. Sert ve az taşlı bir zeminde tırmanıyoruz. Sonbaharın tüm güzellikleri arasında pedallıyoruz.

Yolumuzun 6. kilometresinde sağa sapan yola giriyoruz. Bu sapaktan sonra yolun en başında çok dik bir rampa karşılıyor bizi. Yol da fark edilir biçimde bozuluyor.

Fakat bu aşırı dik tırmanma uzun sürmüyor. Artık rotamızın en yüksek noktalarındayız. Bu yüzden yolun kalan kısmında bu kadar dik tırmanışlar olmayacak.

Dağın etrafında belirli bir kot aralığında ilerliyoruz. Bir süre sonra Behzat Tepe’ye çıkarken yürüyüş için (ya da mtb bisiklet ile teknik iniş için) kullanılan patikayı kesiyoruz. Yolun bundan sonraki kısmı daha önceden yaptığımız yürüyüş rotası ile benzerlikler gösteriyor.

 İzmir manzarası.

Yine yolumuz, bir yangın yolu ile kesişerek bitmiş gibi görülen yere geliyoruz. İzmir’e (Kuzey) doğru dönüp yangın yolundan ilerliyoruz. Tepeyi aştığımızda yangın yolu ile araç yolu birbirinden ayrılıyor. Araç yolunu izleyerek inişe geçiyoruz.

Rotanın 320m rakımına denk gelen yerde kaçırılmaması gereken bir yol ayrımı var. Bu yol ayrımı kaçırıldığında 450 metre sonra yol bitiyor.

Parkurun son kısımları daha kırıcı bir hal alıyor. Taşlardan oluşmuş gevşek bir zeminle beraber yol eğimi de epey artıyor. Terman Otel’in tam arka tarafına inip parkur başlangıç noktasına çıkıyoruz.

Böylelikle bir günü daha kurtarmış oluyoruz. Balçova, Narlıdere, Karşıyaka ve Bostanlı (Vapurla karşıya geçenler için) çok yakın olan bu rota 15 km tutuyor. Mesafenin az olduğuna bakmayın, bu ufak parkuru bitirdiğinizde 1200 m toplam tırmanış ve bir o kadar iniş yapmış oluyorsunuz.

GPS Verisi: Gps cihazınıza yükleyeceğiniz dosyayı buradan indirebilirsiniz.

Harita Bilgisi:


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Balçova Bisiklet Rota