Basit Gidon Aparatı

Bisiklet festivalleri, bisiklet ortak paydasında insanların tanıştığı, sosyalleştiği ve bunlarla beraber konforlu ve güvenli bir şekilde yeni yerler keşfettiği önemli önemli organizasyonlardır. Bir de bisikletçilerin birbirlerinden edindiği etkileşimler vardır. Herkes kendi sorunlarına kişisel çözümler arar. Kimisi ticari bir üründe bulur çözümü, kimisi kafasını çalıştırır kendisi bir şeyler tasarlar. Ben de Antalya Bisiklet Festivali‘nde çektiğim arşivimde kalmış bu fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum. İcadın sahibi Ankara’dan Hüseyin Avni Güzel. (Bisikletin plakasının arkasından gördüğüm harfleri festivalin katılımcı listesinden aratarak buldum :p)

Neyse bu kadar hikaye yeter asıl olaya geçelim. Bisikletin gidonuna zaman zaman ihtiyaçlarımız doğrultusunda çeşitli ekipmanlar takarız. Bunlardan en bilindiği bisiklet farlarıdır. Kimi zaman farların bu gidon aparatları çeşitli sebeplerle kayboluyor ya da kullanılamaz hale geliyor. Hüseyin Bey’in bulduğu çözüm gibi iki metal boru kelepçesi ve bir parça lastik ile çok sağlam ve işlevsel bir genel kullanım amaçlı aparatlar yapılabilir. Meraklısına duyurulur.

  • Çok zekice :)

  • metinToplu

    aynı mantık ile arka ışık yapmıştım kendime. fenerin ucunada kırmızı şeffaf jelatin yapıştırarak 10 liraya gayet iyi çalışan arka ışığım olmuştu. Tek sıkıntısı bilezikler metal olduğu için bisikletinizi çizebiliyor.