Brooks B17 Tur Bisikleti Selesi

Pedli tayt kullanmadan rahat rahat bisiklet sürebilmek için yaptığım sele arayışımın sonucunda satın aldığım Brooks B 17 seleyi kullanmaya başlayalı 1 yılı aşkın süre olmuş. Güzel bir test yazısı yazabilmek için yeterli deneyimi elde ettiğimi düşünüyorum.

Maalesef ülkemizde bu seleyi  satan bir firma bulunmuyor. Bu sebeple yurtdışından ülkemize ürün gönderebilen sitelerin sayfalarını aşındırmak gerekiyor. Hiç uğraşmayın ben size bu ürünü satın alabileceğiniz en uygun, en dertsiz tasasız, yurtdışından gelen kargolar arasında en sağlam ve ekonomik fiyatlı siteyi paylaşayım. www.evanscycles.com. Belirli bir kotaya ulaştığınızda kargo için ekstra bir ücret ödemiyorsunuz.

Seleyi satın alma süreci başka bir mevzu. Zaten üzerinde uzun uzadıya  durulabilecek  çetrefilli bir öyküsü yok.  Asıl öykü sele elime geçtikten sonra başlıyor…

Her yeni üründe olduğu gibi bu sele de elime geçtiğinde kutusundan çıkarıp, ilk önce kullanım kılavuzuna ve yanında gelen bir kaç parça kağıda üstün körü göz gezdirdikten sonra seleyi mıncıklaya mıncıklaya bir güzel inceledim. Çünkü daha önceden hiç brooks seleyi inceleme fırsatım olmamıştı. Tüm araştırmalarım brooks sele kullanıcılarının yorumları, iki boyutlu çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflar ve çeşitli video sitelerinden bulduğum inceleme ve kutu içeriği videolarından ibaretti.

Her neyse… Sele ile hasretimi giderdikten sonra ilk iş selenin montajına geçmek oldu. Eski selle royal marka selemi yerinden söküp ihtiyacı olan bir arkadaşa vermek üzere uygun bir yere kaldırdım. Sonra yeni selemi dikkatlice monte ediyorum. E peki nası montaj ediyorum? Normal bir sele gibi… Selenin  sırt kısmı yere paralel ya da selenin ucu çok hafif aşağıya meyilli… Cızzzt ! Yanlış cevap ! Böyle benim gibi seleyi yanlış monte ederseniz hayal kırıklığı yaşar ve poponuzda çok ciddi ağrılar çekersiniz.

Aldığımız sele normal bir bisiklet selesi gibi ayarlanmıyor. Selenin oturduğumuz kısmı arkadaki en geniş alan. Orta ve burun kısmıyla pek  işimiz olmuyor. Eğer orta ve uc kısma yakın oturursak popomuz feci şekilde acıyor. O yüzden kullanım kılavuzunda da yazdığı gibi seleyi  popomuz ileri kaymayacak kadar burnu yukarıda olacak şekilde montaj ediyoruz. Yine selenin sele borusundaki konumunu ise selenin arka, geniş kısmına oturacak şekilde ileri-geri ayarını yapıyoruz.

Selenin burun kısmının altında selenin üzerini kaplayan derinin gerginlik ayar mekanizması bulunuyor.  Selenin fabrika çıkışlı halinde bu gerginlik vidası en gevşekte oluyor. Zaman içinde sele şekle girmeye başlayınca selenin yan taraflarındaki aşağıya doğru uzanan deri kısımlar seleye baskı uyguladıkça yanlara doğru esnemeye başlayacak ve bacaklarınızın iç kısmına sürterek her pedal çevirişte sizi rahatsız edecek. İşte böyle bir durumla karşılaştığımız zaman selenin yanında gelen anahtar ile bu gerginlik vidasını sıkarak selenin derisini gerdiriyoruz.

Birazcık da selenin yapısından bahsedelim. Selemizin üst kısmı sığır derisinden imal edilmiş. Alt kısımda selenin burnundan en arka geniş kısmına kadar uzanan bir metal iskelet bulunuyor. Selenin deri kısmını ön ve en arka taraftan başka destekleyen bir bölümü yok. Yani iki noktadan destekli ortası boş bir deri üzerine oturuyorsunuz. Bu da zaman içinde derinin ezilerek poponuza uygun bir şekil almasını sağlıyor.

Bu seleler normal kullandığımız bisiklet selelerine nazaran daha ağırlar. Fakat bu aradaki ağırlık farkını hesaplarken lütfen normal sele ile beraber kullandığımız jelli sele kılıfı, pedli tayt gibi ekipmanları da göz önünde bulunduralım.

Şimdi diyebilirsiniz ki bu tahta gibi selenin neresi rahat? Daha önceden jelli seleler, yetmedi jelli sele kılıfları, pedli taytlar, kocaman yaylı selelerden  deneyenler için böylesine sert yüzeyi olan bir selenin rahat olmasını pek mantıklı gelmeyebilir. Fakat insan poposunun yapısına uygun olduğundan o sert sele pek bir rahat.

Fakat şunu belirtmek isterim. Kendi selemi 1 yılı aşkın süredir sorunsuz ve büyük bir zevkle kullanıyorum. Fotoğraflarda gördüğünüz yeni sele, arkadaşım İlker’indir. Yeni bir brooks sele ile hali hazırda kullandığım  brooks seleyi sırası ile denediğimde aralarındaki konfor farkının çok net anlaşıldığını gördüm. Hatta yeni sele bana biraz rahatsız geldi.Fakat bu rahatsızlık öyle can acıtıcı düzeyde değil. Düzgün ayarlanıp montaj edilmiş brooks sele de öyle acı içinde bisiklet sürmeniz gerekmez.  Mevzubahis rahatsızlığı sadece hissediyorsunuz. Belki de benim attan inip eşşeğe binme misali kendi selemden yeni bir seleye binme ile oluşan konfor farkını acı olarak tanımlıyor da olabilirim. Bilemedim şimdi :) Yeni selenin sırt kısmı düz ve benim kullandığım selenin sırt kısmı biraz içeri doğru ezilmiş ve düz bir yüzey oluşturmuş. Bu fark çok belirgin görülmese de poponuz aradaki farkı çok net hissediyor :)

Evet konforlu bir seleye sahip olduk. Artık pedli tayt giymeye son ! Peki bu sele ne ister? Nelerden sakınmak gerek. Biraz da bunlara değinelim…

Öncelikle selemizin üst kısmı sığır derisinden oluştuğundan dolayı mümkün mertebe yağmurdan ve nemden uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Gün içinde yağan kısa yağmurlardan ziyade gün boyu yağan yağmurlarda selenin deri kısmı suyu emebilir ve kısa sürede deforme olabilir… Bunu engellemek için uzun süreli yağmurlarda selenin su geçirmez özel kılıfı ya da herhangi bir yırtık veya delik olmayan poşeti seleye bağlayarak selenin su ile temasını kesmemiz yeterli olacaktır.

Deri ürünler bakım ister. Yine brooks markasının deri seleleri için özel bakım kremi bulunmakta. İllaki bu kremden edinmeniz şart değil. Deriyi besleyen badem yağı ve türevi her türlü ürün kullanılabilir. Ama bu bakımı çok abartmamak gerek. Gerekli gördüğünüz zaman bakım yapmanız yeterli olacaktır. İllaki kendinizi bir zaman dilimine ya da kilometre sınırına bağlamanız gerekmiyor.

Bisikleti ters çevirmeniz gerektiğinde ya da seleden destek alarak bisikleti bir yere yaslamanız gerektiğinde selenin sert ve pürüzlü yüzeylere sürtünmemesine özen gösterin. Deri kısımlar çok kolay zarar görüyor.

Bunca detaydan sonra bu seleyi uzun turlara çıkan, bisikleti hobi-gezi amaçlı kullanan, ağırlık takıntısı olmayan ve bisikletinde konfora önem veren bisiklet sürücülerine şiddetle tavsiye edebiliriz.

Firma hakkında türkçe bilgi için: http://tr.wikipedia.org/wiki/Brooks_%C4%B0ngiltere

Not: Aşağıda linkini vereceğim siteden gümrüğe takılmadan, kargo ücreti ödemeden, başınız ağrımadan kolay bir şekilde brooks b 17 seleyi uygun fiyata temin edebilirsiniz…

http://www.evanscycles.com/products/brooks/b17-std-saddle-ec007597

 • Teşekkür ederiz ..Pedli tayt giymeye ve sele arayışına son vereceğiz ..:)

 • oktay tiryakioğlu

  Enes’cim bu seleden almayı düşünen biri olarak benim için çok faydalı bilgiler vermişsin.. Emeğin için kocaman teşekkürler..

 • Enescim bu güzel test yazın için çok teşekkür ederiz.
  Seninle aynı zamanda almış olduğumuz için, aynı zaman diliminde kullanmış bulunuyor. İlk zamanlarda altımdan kayıp gidecekmiş gibi oluyordu, ama doğru ayar ve zamanla bunlar olmamaya ve daha da rahat etmeme neden oldu.
  Bu sele şarap gibi, yıllandıkça güzelleşiyor.
  Son olarak şunu eklemek istiyorum birde; kesinlikle ikinci el bir Brooks sele almayınız. :) Kişiye özel bir sele olduğunu zaten yazıdan da anlamışsınızdır.

  Sevgiler…

  • Enes

   Serkan şarap benzetmesi çok yerinde olmuş ;)

   Kim söyledi hatırlamıyorum. Yabancı bir forumda yer almış bu yazı…Bir adam çok çok uzun süredir bisikletinde brooks sele kullanıyormuş. Eşi de bu eski seleyi görmekten sıkılmış ve adamın doğum gününde kocasına yeni bir brooks sele almış. Adam çok kızmış karısına. Zaten adam yıllarca o rahatlığa kavuşabilmek ive eski görünümü kazanmasını bekliyormuş selenin :)

 • Aşkın UĞURLU

  Brooks b17 sele İstanbul Pedal bisiklette bulunmaktadır.Ayrıca bende kullanıyorum ve çok memnunum.Güvel anlatımınız için ayrıca teşekkürler.

  • Enes

   Selam Aşkın,
   Pedal bisiklet bu seleyi nasıl satıyor acaba bilgin var mı? Gümrükten ticari ürün olarak mı çekiyor?

   Şundan dolayı soruyorum. Eğer bunu bir ithalatçı firma olarak getiriyorsa aldığımız seleden yana bir sıkıntı yaşarsak bu sorunu çözmekle ve firma ile aramızda köprü olmakla mükellef olurlar. Yoksa ticari olmayan herhangi bir yolla (bavul ticareti, yurt dışı sitesinden şahsi satın alma v.s.) getirtiyorlarsa satış sonrasında firmayı bağlayan herhangi bir durum söz konusu değil.Yani ha yurtdışından kendimiz almışız ha ordan almışız bişey değişmiyor.

   Kredi kartı ve azıcık ingilizcesi olan herkes bu seleyi yurtdışından sıkıntısız satın alabilir ve pedal bisikletten satın alınandan hiç bir farkı olmaz. Çünkü bize bu seleden sorun yaşadığımızda sorunumuzla ilgilenecek herhangi bir yaptırımları yok. En fazla iyi niyet esasında ilgilenirler ama iş maddiyata bindiğinde ticari davranıp zarar etmemeye çalışacaklardır.

   Eğer Türkiye’ye distribütör ya da ithalatçı firma olarak getirtiyorlarsa hemen yazıya firmayı ekleyeyim. Yoksa garanti şartları için karşımda muhattap bulamayacağım bir ürüne neden daha fazla para ödeyeyim ki? :)

  • Enes

   Aynı durum dslr v.b. pahallı elektronik aletler için de geçerli. Gittigidiyor v.b. siteler üzerinden yurtdışından bir şekilde Türkiye’ye getirtilen ürünler yurtdışı garantili olarak (Türkiye içinde herhangi bir muhattabınız yok ya da sorumlu tutabileceğiniz herhangi kimse) yurtdışı fiyatına çok az bir meblağ kar ekleyerek ülke içinde satışa koyuyorlar. Herhangi bir vergi ödemediklerinden dolayı da koydukları kar tamamen ceplerine kalıyor.

   Pedal Bisikletteki durum tam olarak nedir? İthalatçı firma mı? Değil mi?

  • Enes

   Yorumları okuyanlar için bilgi amaçlı yazıyorum. Az önce PedalBisiklet ile telefonda görüştüm. Brooks seleler başta olmak üzere site Türkiye’de satışı bulunmayan ürünlerin kendi firma bünyelerinde satışlarının ithalatçı ya da distribütor firma olarak herhangi bir yetkileri bulunmuyor.

   Yani ürünü aldınız. Sorun çıktı iyi niyet esasına göre fabrika ile aranızda görüşmeleri hallediyorlar. Ama tut ki ilgilenmediler ya da ithalatçı firmayı bağlayan bir sorun oluştu ve ilgilenmediler. Kanunlarda yer alan belirli bir yaptırımı yoktur. Yani ha siz bir şekilde yurtdışından getirdiniz ha bu veya buna benzer firmalar üzerinden bu ürünleri satın aldınız hiç bir farkı yok…

 • Selamlar Enes, Çok yararlı bir tanıtım ve tecrübe yazısı olmuş. Basur sorunuyla cebelleştiğim şu sıralarda, bisikletin en gözüme ve munasiip yerime batan parçası, uzun süreli seleyle kıçını öpüştürenler için alınası bir malzeme bu sele.
  Bu vesileyle belirteyim siteni beğendim ve takipçisi olacağım.
  Yolun açık olsun.

  • Enes

   Teşekkür ederim ;)

 • ihsan

  Selam Enes,

  Eline sağlık, çok faydalı bir yazı olmuş. Tam aradığım gibi padsiz, kılıfsız bir alternatif. Fiyatı hakkında bir bilgin var mı? Yurt dışından sipariş edince gümrüğe takılıyor mu?

  iyi turlar:)

  • Enes

   Yok bu sele gümrük muafiyet sınırının altında kalıyor. Hangi sitede uyguna alınabileceğini belirtmiştim fakat tam açık adres vermek istememiştim. Neyse buradan belirteyim…

   http://www.evanscycles.com/products/brooks/b17-std-saddle-ec007597

   Buranın fiyatı oldukça uygun. Bu şekilde alırsnaız ufak bir kargo ücreti uygulanıyor. 75 EU’nun altında kalmak kaydıyla bir kaç ufak alış-veriş yaparsanız kargonuz ücretsiz geliyor…

 • Irfan KARAMAN

  Faydalı bir inceleme yazısı daha emeğine sağlık Enes.

 • Erkan KAYA

  Enes merhaba, öncelikle çok değerli paylaşımın ve emeğin için teşekkürler..İlgili siteden ben de bir Brooks sele edinmek için bakındım ama ürün gamları çok çeşitli olduğunda kafam karıştı ve hangi modeli veya helezonlu olandan mı almalıyım bilemedim. Tek bildiğim siyah renk alacağım. Bana konu hakkında bir mail atarsan çok sevinirim. Zahmetin için şimdiden çok teşekkürler..

  • Enes

   Selamlar Erkan Bey,
   Benim incelediğim model yazının başlığında da yer alan B17 modeli. B17 de içinde farklı farklı modellere ayrılıyor. Fakat konfor bakımından değişiklik olduğunu sanmıyorum. Ekonomik olması açısından B17 standart modelini tavsiye ederim.

 • Enes kardeşim değerli yorumlarınızı okudum emeğinize sağlık.Firma olarak artık BROOKS ürünlerini ocak ayı içerisinde magzamızda ve sıtemızde satısa sunacagız.Bayiiliğini aldık 19 model rengarenk selleler ,gidon bantı.elcikler ve sele altı çantalar satışta olacak.hepsıde garantili vede orjınal ambalajında sizinle ğaylaşmak ıstedım tum camianın yenı yılıNI kutlar esenlıkler dılerım SEVGİYLE KALINIZ

  • Enes

   Lütfi Bey,
   Bu güzel ürünün artık Türkiye’den garantili olarak alabileceğimiz haberini verdiğiniz için teşekkür ederim. Yalnız sizden ricam firma olarak sattığınız ürünler hakkında internet sitenizde daha detaylı bilgiler vermenizi ve benim gibi inceleme-test yazıları yazan blog yazarlarına ürün tedariki yapmanızı rica ediyorum. Test ürününü test sonrası seve seve geri yollayabilirim. Bunu ürün almadan evvel benim gibi bulabildiği tüm test-inceleme yazısı okuyan ve bulamayan araştırmacı tüketiciler için rica ediyorum. İyi çalışmalar…

 • Samet Aksuoğlu

  Lütfi bey, bayiliğini aldık demişsiniz ancak bir web sitesi linki ya da firma ismi paylaşmamışsınız.

  Bu arada, Enes,
  brooks marka bir seleyi karbon yol bisikletine takmak ne derece doğru olur. genelde tur bisikletleri drop bar olur, ve bu bisikletlerin sahipleri brooks kullanırlar. ben de yarış bisiklerimle günlük 200 km + istanbul çıkışlı turlar yapıyorum. İstanbul – sakarya , istanbul yalova, istanbul- tekirdağ… gibi

  aynı bisikletle okula, işe her yere gidip geliyorum.

  bende bır brooks alsam dıyorum.

  • Enes

   Selam Samet,
   Yol bisikletleri için özel Brooks seleler var. Onlardan alabilirsin. Fakat rahatlıkları konusunda en ufak fikrim yok. Benim kullandığım ve test yazısını yazdığım B17 modeli bisiklet turculuğuna özel bir model. Yani dik sürüş pozisyonunda kullanılması gereken bir sele. Brooks B17’yi yol bisikletine takıp yatık bir sürüş pozisyonunda bisiklet sürmeye çalışırsan muhtemelen acı çekersin ;)

 • Samet Aksuoğlu

  merhaba enes, sitelerinden yarış bisikleti için hangi modeli seçmem gerektiğine bakabilir misin? ben işin içinden çıkamadım zıra yol &mtb yi aynı kategoriye koymuşlar… bu ortak kategori altında bir çok model var. 130 euro ya kadar olanlardan biri seçilebilir. ama hangisi?

  http://www.brooksengland.com/catalogue-and-shop/saddles/road+%26+mtb/

  • Enes

   Selam Samet,
   Yol bisikleti seleleri hakkında çok bilgim veya tecrübem yok. Ama muhtemelen Swallow serisi yol bisikleti için uygun gözüküyor ve maalesef bu serinin en ucuz modeli 165 eu… Ayrıca bu modelin ve senin kullanım tarzın için selenin yukarıda yazan rahatlığı sağlayıp sağlayamayacağı konusunda en ufak fikrim yok ;)

 • Emre Aslan

  Merhabalar,
  Selenin bakımı için özel bakım kremi yerine badem yağı olabilir demişsiniz, ben de seleyi alalı 6 aydan fazla oldu, 500 km yaptım yaklaşık ve hafif hafif matlaşmaya başladı, youtube’da seyrettiğim brook saddle proofide videolarında da seleyi söküp altına uyguluyolar, sonrasında üstüne hafifçe sürüyolar, esas alt kısmına uygulanıyor yani. Soracağım siz badem yağı uyguladınız mı, uyguladıysanız sonuç nasıl. Ona göre badem yağı uygulama veya proofide sipariş verme seçeneğini düşüneceğim.

  • Enes

   Selamlar,
   Ben evanscycles sitesinden ücretsiz kargo kotasını doldurabilmek için brooksun kendi kremini spariş etmiştim. Bir kaç kere sürdüm o kadar. Selenin kullanımında sadece selenin poponuzun şeklini alacağı süre zarfında (yani selenin uzayacağı) krem uygulayın yazıyordu. Fakat çok da emin değilim bakmak gerek… Matlaşma sorun değil. Benim sele de matlaştı. Hatta kozmetik olarak çok daha kötülerini de gördüm ama amaç burada güzel görünmesi değil selenin rahat olması ;)

   Bahsettiğiniz kremin uygulanma metodunu ilk defa duymakla beraber mantıklı geldi. Fakat bu işin o kadar da üzerinde durulacak bir mevzuu olmadığını zaman içinde anlayacaksınız. Sonuçta tur esnasında isteseniz de istemesenizde selenizle o kadar uzun süre ilgilenemeyeceksiniz ;)

   Bana sorarsanız selenizi nemden uzak tutun, sağa sola sürtmeyin gerisi çok da mühim değil ;)

   • Emre Aslan

    Teşekkürler cevap için. O zaman, ben de başka bir sipariş verirken yanında krem de sipariş vereyim, 20 TL gibi bir şeye geliyor yaklaşık. Badem yağı uygulayıp sonuçtan memnun kalmış birini bulabilsem tereddüt etmeyeceğim ama riske atmak istemiyorum.

 • Cem

  merhaba, yazının yayınlandığı tarihlerde belki kargo ücreti yoktu ama şimdi kargo ücreti isteniyor. kargoyla beraber 85€ ya geliyor. erdoğanlar bisiklet bu ürünü şu an %12’lik bir indirimle 79€ fiyatla satıyor. şu an erdoğanlardan almak daha ekonomik.

 • ali imran durman

  Selamun aleykum. Üstadlar konu baya eskimiş ama bir soru soracağım. Bu b17 narrow(dar) ile standart arasında nasıl bir fark var hangisini almalıyım?