Türkçe Brooks Sele Kullanım Kılavuzu

Brooks b17 2

Bundan tam 4 sene evvel daha Türkiye’de Brooks selenin satışı dahi yokken yurt dışından satın aldığım Brooks B17 selem ile edindiğim deneyimleri sizlerle paylaşmıştım. Bu geçen 4 yıllık süre zarfında artık ülkemizde Brooks markasının ve özellikle tur bisikletçilerinin tercih ettiği B17 modelinin bilinirliğinin ve tercih edilmesinin ciddi miktarda arttığını gözlemliyoruz. Bu bilinirlikle beraber Brooks selelerin montaj, kullanım ve bakım uygulamasının zaman zaman hurafe ve gerçekle alakası olmayan yanlış kişisel deneyimler ile kulaktan kulağa aktarıldığını görüyorum. Ben de bu yüzden sele kutusunun içinden çıkan ingilizce başta olmak üzere pek çok farklı dilde yazılmış kullanım kılavuzunu Türkçe’ye tercüme ettirmeye karar verdim… Tercüme için iki arkadaşım gönüllü oldular (isimleri yazının altında) ve ben de okunabilirliği arttırmak için bilgi doğruluğuna özen göstererek ufak düzeltmeler yaptım. Aslına bakarsanız bu görev  Brooks Türkiye Yetkili Dağıtıcı’sının görevi… Neyse o konuya yazının sonunda değineceğim…

Şimdi en yetkili ağızdan bu selenin nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgilere bakalım…


DSC02670

SİZE YILLARCA SÜRÜŞ KEYFİ SAĞLAYACAK KALİTELİ BİR ÜRÜN SEÇTİNİZ

BAKIM VE KORUMA Selenizin ömrünü uzatın”

Deri size uzun ömürlü konfor, sıcak havalarda serinlik, tarz ve dayanıklılık sağlayan doğal bir malzemedir. Bu talimatları okur ve uygularsanız seleniz sizinle uyum sağlayacak ve konforunu koruyacaktır.

Yeni bir seleyi alıştırma sürecine yardımcı olmak için Brooks (Proofide) bakım jeli uygulanmalıdır. Bakım jeli selenizi formda tutmak, dış etkenlerden ve yağmurdan korumak için özel bileşenlerden formüle edilmiş olduğu için, deriyi yumuşak tutmaya yardımcı olur. Bakım jeli selenin alt kısmına uygulanmalı ve uygulandığı yerde kalan fazlalığı temizlenmelidir. Bakım jelini en yukarıdan derinin bittiği kısma kadar çok az miktarda uygulayın. Jelin deri yüzeyinde kuruyana kadar deriye nüfuz etmesine izin verin ve daha sonra kıyafetlerinize bulaşmaması için bir bez parçası ile silin. Bakım jeli özellikle Brooks Aged modelinin üst kısmına uygulanmamalıdır. Bu deri bakımı, alıştırma döneminde pek çok defa ve daha sonraki zamanlarda birkaç ayda bir uygulanmalıdır. Brooks (Proofide) bakım jeli, selenizin bakımı için kullanılacak tek malzemedir.

Deri doğal bir malzemedir. Derinin sertliği, farklı derilerin kıvrımları ve hatta aynı derinin kıvrımları arasında değişiklik gösterebilir. Küçük işaretler, ufak çizikler ve renk farklılıkları deri hatası olarak kabul edilmez. Deri rengini tabaklama sürecinde alır ve bazı renk tortularının kalması olasıdır. Beyaz ve açık renk pantolonlar ile selenizle sürüş yapmaktan kaçının. Deri selenizi bir sele koruyucu ile nemden korumalısınız. Sele ıslakken sürüş yaparsanız derinin rengi kıyafetinizi lekeleyebilir. Islak selenizin doğal bir şekilde kurumasına izin verin.

Sele ıslakken asla germeyin ve bakım jeli (Proofide) uygulamayın. Doğru sele gerginliği selenizin şeklini ve rahatlığını korumasını sağlar. Deriyi germek için burun kısmındaki cıvatayı bir sefer 90 derece döndürün ve derinin gerginliğini kontrol edin. Bunu yapmak için germe anahtarını ya da allen anahtar kullanabilirsiniz.
Selenin aşırı gerilmesi, deri liflerini gerecek ve deri dokusu zarar görecektir. Önemli olan hafif bir gerilim vermek ve alıştırma dönemi sonrasında bu işlemi sık tekrarlamamaktır. Bir kez burun cıvatasına ulaşıldığında selenin daha fazla gerilmemesi gerektiği hatırlanmalıdır.

SELENİN AYARLANMASI  Konfor buradan başlar”
Bisikletlinin konforu düşünülenden çok daha fazla selenin doğru ayarlanmasına bağlıdır. Ağırlık, selenin geniş parçası tarafından taşınmalıdır, uç kısım olabildiğince az yük taşımalıdır. Uç kısım temel olarak sarsıntısız ve güvenli bir oturuş sağlaması amacıyla tasarlanmıştır. Aşağıdaki ipuçları takip edilerek doğru pozisyon kolayca elde edilecektir.

Sele şöyle yerleştirilmelidir:

 • Bisikletlinin sürüş sırasında geniş parçanın üstüne oturmasına izin verecek ve ön tarafa çekilmesine izin vermeyecek şekilde orta göbek hizasının hemen arkasına konumlandırılmalı.
 • Uç kısım bisikletlinin öne kaymasını engelleyecek şekilde hafifçe yukarı kaldırılmalıdır. Bu pozisyon normalde selenin yüzeyi zemine paralel ayarlandığında elde edilir.
 • Sele yüksekliği, sürücünün pedallara konforlu bir şekilde erişmesini sağlayacak mesafede olmalı, bacaklarda herhangi bir gerilme olmalıdır.

ÖMÜRBOYU BAKIM ”Yedek parça temini ve Tamir”
Brooks selelerinin bazı problemleri bölgenizdeki bisiklet tamircileri tarafından onarılabilirken, bazıları Brooks’un zanaatkarlarına ihtiyaç duymaktadır. Her problem tamir edilemese de, eğer deri şeklini koruyor ve iyi bir durumda ise sizi yeni bir sele alma maliyetinden kurtarabilme şansımız var. Brooks’un internet sayfasında yedek parça listesini bulabilir, satın alabilir ya da bölgenizdeki dağıtımcınızdan talep edebilirsiniz. Fakat Brooks İngiltere Ltd güvenlik nedenleri ile her türlü tamirin bisiklet tamircilerine yaptırılması konusunda sizi uyarmaktadır.

GARANTİ ”www.brooksengland.com/forever ‘a kayıt olma”
Brooks seleleri İngiltere’de el ile üretilmektedir ve satın alındığı tarihten itibaren 2 yıl üretim ve malzeme hatalarına karşı garanti altındadır. Eğer selenizin bu garanti altında olduğuna inanıyorsanız selenizi faturası ile birlikte satın aldığınız yere gönderebilirsiniz.
Faturanızı kaybetme ihtimaline karşı size www.brooksengland.com/forever adresine kayıt olmanızı öneririz. Bu bize ve bisiklet satıcınıza selenizi ne zaman satın aldığınıza dair bilgiyi sağlayacak ve Brooks’tan alacağınız bültenler ile yeni ürünler, servisler ve etkinlikler hakkında daima güncel bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır.
Kayıt olabilmek için selenin geniş deri parçasının altında yazan 3 basamaklı ‘rakam,harf,rakam’ sırasını takip eden kodu bilmelisiniz. (resimde gösterildiği gibi) Ayrıca satın aldığınız tarihi, yeri ve bazı ek bilgileri girmeniz gerekmektedir.
Brooks İngiltere Ltd selelerinin bakımlarını en sonunda metal sele kollarının üzerine oturana kadar unutan bisikletçilerin talepleri yaygın bir durum olduğundan dolayı çarpma, kazalar ve yetersiz bakımdan kaynaklanan talepleri kabul etmeyecektir.

BROOKS ENGLAND LTD
Downing Street, Smethwick B66 2PA, West Midlands, England UK
T +44 121 565 2992 F +44 121 565 1630
info@brooksengland.com www.brooksengland.com

Orijinal kullanım kılavuzunu buradan indirebilirsiniz:

winrar

DSC02672


Çevirmenler:
Ayşe YILDIZ
Sema BERKTAŞ

Düzenleyenler:
Enes ŞENSOY
Selen KANAT

Not: Çeviri, emek sahipleri haricinde başka platformlarda kaynak ve isimler belirtilmeden paylaşılmamasına lütfen özen gösterelim !

Sevgiler…

DSC02684

 • Fazlı

  Brooks selyi yeni aldım bakım jelini ne kadar aralıklarda sürmem lazım

 • Cengaver

  selenin üstüne değil de altına uygulanması gerekmesi bana hala çok garip geliyor, bu doğru mudur?

  • Canavar’ül Velosipet

   Evet bakım kreminin selenin iç tarafından uygulanması doğru yöntemdir.