Dahon Mu P27 Katlanır Bisiklet Test

Dahon Explorers programı kapsamında kullanım amacıma uygun olarak bana temin edilen Dahon Mu P27 model katlanır bisikleti sizler için test ettim.

Bu bisikleti diğer modellerden ayıran en önemli özelliği, bisikletin sadeliği nisbeten korunarak 27 vites eklenebilmiş olması.

 

Sequence 01.Still002

Dahon Mu P27 bu 27 vitesi Sram Dualdrive adlı vites sistemi ile sağlıyor. Arka 9’lu dişlide sram x7 arka attırıcı kullanılırken ön aynakolda olması gereken 3 vites, katlanır bisikletin sadeliğini korumak amacıyla arka göbeke yerleştirilmiş.

Bisikletin kullanımı genel itibari ile Dahon Mu P8 ile benzeşirken aradaki en belirgin fark vites sayısı. Bu 27 vitesin en düşük vitesi bir mtb bisikletinin tırmanış performansını veremezken üst viteslerde gereğinden fazla bir hız sözkonusu. Yakın zamanda bisiklete daha küçük bir aynakol dişlisi takarak bisikletin yokuş performansını iyileştirmeyi planlıyorum.

Dahon katlanır bisikletlerindeki en büyük sorunlardan birisi plastik gövdeli katlanır pedalların dayanımsızlığını bu modelde aluminyum gövdeli katlanır pedal ile çözmüş görünüyor.

Bisikletin jantları, göbekleri ve lastikleri kısaca yürür aksamı gayet kaliteli ve sağlam.  Vitesler gayet seri ve net çalışırken seçilen v-fren modeli ve 4 parmak fren kollarında bu özen gösterilmemiş. Haliyle uzun inişlerde bu v-fren performansı beni mutlu etmedi.

Sele şehir içi kullanım için yeterince rahat fakat haftalık uzun sürüşlü turlar için daha rahat bir seleye ihtiyaç var.

Elcikler gayet kaliteli.

Sele borusuna yerleştirilmiş pompa (Dahon PostPump +) benim için büyük sürpriz oldu.

Bisikletin katlama sistemi biraz özen istiyor.

Genel itibari ile başarılı bir model. Katlanır bisiklet ile şehir içi ulaşımdan fazlasını hedefleyenlerin test etmesini öneririm.