Elite İzotermik matara (Nanogelite)

Selamlar,
Geçen yaz mevsiminin başlarında bisikletçilerde görmeye başladığımız Elite marka sıkılabilir termal matarayı bir süre inceledikten sonra paraya kıyıp almaya karar verdim.Paraya kıyıp diyorum çünkü ürünün fiyatı 19 euro civarı.

lk bakışta bu fiyat bir mataraya göre biraz tuzlu gelebilir.Haliyle bana da pahallı gelmişti.Fakat ürünü inceleyip içinden çıkan broşürü okuduktan sonra alıp denemeye karar verdim.Buroşürde belirli bir sıcaklıkta standart matara ile Elite izotermik mataranın zamana göre içindeki suyun sıcaklık değişim grafiği bulunuyordu.Broşürdeki verilerde Elite matara içindeki suyun daha yavaş ısındığını görülüyodu. Ne yazıkki şimdiye kadar böyle sayısal verilere dayanan bir test yapmaya zamanım olmadı fakat bi kaç kullanıcı görüşümü bildireceğim.

Herhalde ilk merak edilen husus ürünün içindeki içeceğin ısısını denilen kadar iyi muhafaza ediyormu? Açıkçası bu ürünü almak istememdeki en büyük etken Adana veya Ürgüp gibi ortamlarda ılık su içmeme isteğimdendi. Adana’nın sıcağında bu teknoloji pek işlemiyor ne yazıkki.Standart mataraya göre yavaş ısınsa bile o ortamda mataranın içindeki soğuk suyun ömrü pek uzun olmuyor. Fakat memleketim Ordu’da kullandığım süre içerisinde durum biraz daha iyimser diyebilirim.Su bahsedilen ölçüde daha yavaş ısınıyor.Standart şişeye nazaran bir miktar daha soğuk su içtiğimi söyleyebilirim.Fakat kişisel görüşüm içtiğim suyun yeterince soğuk olmaması yönünde . (not: şişenin içinde bi kaç kalıp buz oluyor mutlaka)

Ürünün yapısından bahsedersek.İki plastik katman arasına %5 katı madde içeren nanogel hapsedilmiş.Bu yapı ısı izolasyolunun temen prensibini oluşturuyor. Mataranın dış yapısı 750 ml ölçülerinde.Fakat bahsedilen çift katmanlı yapı neticesinde içine 500 ml su koyulabiliyor. Açıkçası bu miktar sıcak ve su bulmakta zorluk çekilen bölgelerde biraz az gelebilir.

Üründen su içmek istediğimizde yukarıdaki gri kısmı dişimizle sıkıp saatin ters yönünde çevirmemiz gerekiyor.Böylece su yolu açılıyor. Açıkçası bu tasarımın pek kullanışlı olduğunu söyleyemiyeceğim.Bisiklet sırtında.Su alımı sırasında sadece dişimizle geri doğru çekerek açılan sistemler daha kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

Son olarak teknik özellikler kısmınıda özet geçeyim:

Ürün 500 ml su kapasitesine sahip.
4 saat içindeki suyun ısısını çok az bir kayıpla koruduğundan bahsediliyor.
Şişenin içine maksimum 75 derecede su konulması tavsiye edilmiş.Aksi taktirde mataranın plastik gövdesi genleşecek, iki katman arasındaki boşluk artacak ve içerideki suyun dış ortam ile ısı alışverişini engelleyen madde tüm şişeyi kapayamadığından ısı kaybı artacaktır.
130 gr civarı bir ağırlığa sahip. (500ml zefal standart matara 50 gr ağırlığında)
Neraklılarına duyurulur…