Fotoğrafları Coğrafi Konumlandırma (GeoTag)

Zaman zaman yapmış olduğumuz bisiklet turlarımızda keşfettiğimiz yerleri harita ya da uydu fotoğrafları üzerinde bulmaya çalıştığımız olmuştur. Artık gps cihazları çıktı mertlik bozuldu :) Aldığımız iz kayıtları ile anında nerelerden geçtiğimizi kolaylıkla görebiliyoruz. Peki ya çektiğimiz fotoğrafları da harita üzerinde konumlandırabilseydik nasıl oldurdu? Bence güzel olurdu ve bu mümkün…

Günümüzde fotoğrafları coğrafi konumlandırmak için çeşitli metodlar mevcut. Aslına bakarsanız hepsinin mantığı aynı. Gps sinyallerinden gelen konum verilerini o an çekilen fotoğrafın exif bilgilerine eklemek hepsi bu kadar. Fotoğrafları nasıl coğrafi konumlandırabiliriz inceleyelim. 

  • Öncelikle şu akıllı cep telefonların neredeyse tamamı kendi kamerası ile çektiği fotoğrafları, bünyesinde bulunan gps alıcısından alınan konum bilgileri ile coğrafi olarak konumlandırabiliyor.
  • Yeni çıkan spor ve zor şartlar için üretilmiş (outdoor amaçlı) kompakt fotoğraf makinalarında  gps alıcısı da bulunuyor. Yine aynı şekilde her çekilen fotoğrafa konum bilgileri işlenebiliyor.
  • Dslr fotoğraf makinaları için ise ektradan alınan bir gps alıcı kit ile fotoğraflarınıza konum bilgisini ekleyebilmek mümkün.
  • Bazı el tipi gps cihazlarında da artık kamera bulunuyor. Yine aynı mantıkla çekilen her fotoğraf otomatik olarak coğrafi konum bilgisi ekleniyor. Fakat burada diğerlerinden ayrılan önemli bir özellik var. Uygun program ile, çekilen fotoğrafların yönü de otomatik olarak belirtlenebiliyor.

Şimdi bir bakalım. Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar bizi tatmin etmeyebilir. Anı olarak saklayacağım fotoğrafların zorunda kalmadıkça cep telefonu ile çekilmesini istemem.

Outdoor amaçlı kompakt fotoğraf makinaları da epey pahallı. Pahallı olmasının sebebi fotoğraf kalitesinden ziyade kasa sağlamlığı. Bu yüzden sırf içinde gps alıcısı olsun diye bu fotoğraf makinalarına avuçla para saymak akıllıca olmaz.

Herkesin Dslr fotoğraf makinası alacak gücü olmayabilir ya da ihtiyacı olmayabilir. Tut ki dslr fotoğraf makinamız var, zaten yeterince hacimli ve ağır olan bir cihaza ekstradan eklentiler ekleyerek daha da büyütüp ağırlaştırarak taşınmasını daha güç hale getirmenin alemi yok diye düşünüyorum. En azından bisiklet aktivitelerinde ya da zor faaliyetlerde bagaj hacmi ve ağırlık çok önemli…

Kameralı el tipi gps cihazlarından da çekilen fotoğraflar sizi hiç tatmin etmeyebilir. Benden size tavsiye el tipi gps cihazı alacaksanız sırf kamerası var diye bir üst model almayın.

E peki başka nasıl yapabiliriz? Öncelikle fotoğrafları coğrafi konumlandırabilmemiz için fotoğraf makinamızın çektiği fotoğraflarda tarih ve saat bilgileri mutlaka bulunmalı. (evet günümüzde fotoğraf çeken cihazların neredeyse tamamı tarih bilgisini  çektiği fotoğrafa ekliyor. Ama istisnalar olabilir. GoPro Hero Wide Std gibi…) Sonrasında iz kaydı alabilen herhangi bir gps alıcı cihaz işimizi görecektir.

Nasıl olacak? Bakalım elimizde neler var. Geçtiğimiz yolun iz kayıtları ve dijital fotoğraf makinemizle çekilmiş fotoğraflar…

Gps cihazının ürettiği iz kayıtları nasıl oluşur? İz katırlarının oluşturulabilmesi için gps cihazının belirli aralıklarla alınmış noktalar gerekir ve bu noktaların sırayla birleştirilmesiyle  oluşan çizgiler iz kaydımızı oluşur. Peki bu noktalarda ne tip bilgiler bulunur? Konum bilgileri yani x (enlem), y (boylam ve z (yükseklik) bilgilerini, noktanın tarih ve saat (saniye niceliğinde) bilgilerini içerir.

Çekmiş olduğumuz fotoğraflardan ne tip veriler alabiliriz?  Dijital fotoğraf makinasından çekilmiş olan fotoğraflarda diyafram, enstantane, ISO, poz telafisi, ölçüm yöntemi, odak uzaklığı, fotoğraf makinesinin modeli, beyaz ayarı, çekim modu, fotoğrafın çekildiği zaman bilgisi ve buna benzer daha pek çok bilgiyi barındırır.

Peki çektiğimiz fotoğraflar ile o an aldığımız iz kayıtlarını nasıl eşleştirebiliriz? Bize gereken her iki değişkende bulunan sabit değerler. İşte bu da zaman bilgisi… Eğer fotoğraf makineniz ile gps cihazınızın tarih ve saat bilgilerini tüm niceliklerini mümkün mertebe eşitlerseniz küçük bir program aracılığı ile fotoğraflarınızı coğrafi olarak konumlandırabilirsiniz.

Bu iş için yazılmış çeşitli programlar var. Benim kullandığım program ”Geosetter” . Bundan başka Google’ın Picasa programı da fotoğrafları coğrafi olarak koordinatlandırabiliyor fakat en son denediğimde toplu dönüşümlerde biraz sıkıntı yaşandığımdan bu işlemi hep Geosetter programı ile yapıyorum. Programın ücretsiz olması en güzel yanlarından birisi.

Fotoğrafları coğrafi olarak koordinatlandırıp, exif bilgilerine konum bilgilerinin eklenmesi görsel açıdan pek işimize yaramayabilir. Peki ya bu fotoğrafları bir kmz dosyasında toplayıp, Google Earth programında açarak yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri üzerinde inceleyebilsekdik sanırım hayal ettiğimiz şeyi gerçekleştirmiş olurduk. Evet Geosetter programı bunu da yapıyor. Gelin şimdi Geosetter programı ile fotoğraflarımızı nasıl konum bilgisi ekleyeceğimizi inceleyelim.

1.) Geosetter programımızı açıp sol tarafta bulunan büyük pencereden fotoğraflarımızın bulunduğu klasöre girerek tüm fotoğraflarımızı seçiyoruz.

2.) Üst tarafta bulunan ”İmages” menüsünden ”Synchronize with Gps Data Files” butonuna tıklıyoruz. Aynı işlemi klavyeden CTRL+G ile ya da üst menüdeki ilgili simgeye tıklayarak da yapabiliriz.

3.) Açılan pencereden ayarlarımızı yapıyoruz.

  • a)  ”Synchronize with data file” seçeneğini işaretleyip aşağıdaki kutucuğa gps ile aldığımız iz kaydının dosya konumunu giriyoruz.
  • b) Fotoğrafların konum belirleme metodunu seçiyoruz. Ben seçili olan yöntemi kullanıyorum.
  • c) Fotoğraflar ile iz kayıtları için zaman eşleşme yöntemini seçiyoruz. Eğer saatler arasında bilinen bir fark var ise bu fark aşağıdaki bölüme girilerek sorun giderilebiliyor.

4.) Tüm işlemleri tamamladıktan sonra ”Ok” butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

5.) Karşımıza iz kaydı ile kaç adet fotoğrafın eşleştiği bilgisinin yer aldığı küçük bir pencere açılıyor. Butonların üstündeki kutucuk ile  iz kaydımızın yol eklenip eklenmeyeceğini belirliyoruz.

6.) Artık ilgili fotoğraflarımıza konum bilgisi eklendi ve yandaki google maps penceresinde konumları belirtildi.

7.) Şimdi üst tarafta bulunan ”İmages” menüsünden ”Export to Google Earth” butonuna tıklıyoruz ya da üstteki ilgili simgeye tıklıyoruz.

8.) Yeni açılan pencerede Google Earth üzerinde açılacak fotoğrafın boyutları, kalitesi, ikonlarda yer alacak bilgiler gibi ayarlamaları yapıp onaylıyoruz.

9.) Kmz dosyasını kaydedeceğimiz yeri seçiyoruz.

10.) Dönüşüm işlemi tamamlandıktan sonra karşımıza gelen ekranı onaylayarak Google Earth programında fotoğraflarımızın coğrafi konumlandırılmış halini görebiliriz.

Sonuç güzel değil mi? Artık planlı yapacağınız keşifleri daha güzel arşivleyebilir, aynı bölgede yapacağınız yeni keşiflere daha bilgili ve tecrübeli olarak çıkabilirisiniz.

 İlgili yazılar: