Pratik Akort Aleti Yapımı

Ne zamandan beri jantlarımda ki bozukluğu akort etmeyi düşünüyordum. Fakat bir türlü evde jantlarımı akort edebileceğim bir sistem geliştirememiştim.Bir kaç saat önce aklıma parlak bir fikir geldi ve kolları sıvadım. Kısa süre içerisinde düşündüğüm şeye çok benzer bir proje çıkardım.Gelin hep beraber pratik yoldan jantlarımızı nasıl akort edebiliriz görelim.

 

 

 

İhtiyacımız olan malzemeler pense, bir tane akort teli, alyan seti ve jantlarımızı akort etmek için akort anahtarı…

Hangi jantımızı akort edeceksek o taraftaki frenlerin bacaklarını tutan vidalardan birini alyan ile akort teli kalınlığı kadar gevşetiyoruz.

Akort telinin bir ucunu vidanın etrafında dolanacak şekilde pense ile kıvırıyoruz.

İşte kıvrılmış hali…

Teli kıvırdıktan sonra vidayı hafifçe sıkıyor ve teli kadroya tutturmuş oluyoruz.


Sonra teli yine pense ile kafamıza göre kıvırarak jant kenarına istediğimiz derecede yakın olacak şekilde ayarlıyoruz.

Bu kıvırma esnasında jantı akort ederken çok işinize yarayacak bir incelikten bahsedeceğim. Teli öyle bir kıvırasınız ki, vidanın etrafına sardığınız teli döndürdüğünüzde telin diğer ucu jant kenarına yaklaşma ve uzaklaşma hareketi yapabilsin. Bu sayede jantınızı istediğiniz hassaslıkta akort edebilirsiniz.

Yukarıda benim yaptığım çalışmanın son şeklini görebilirsiniz.


Sistemin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilmeniz için küçük bir video yayınlıyorum.

Böylelikle jantlarınızı koca akort makinelererine gerek kalmadan, ufak bir çalışma ile evinizde ya da zor bir durumda kaldığınız zaman arazide kolaylıkla jantlarınızı akort edebilirsiniz.

Hadi kolay gelsin ;)

  • hocam vallahi bravo güzel fikir. bir de şu işi bir öğrensek tam olacak bisikletçiye bir sürü para bayılıyoruz her seferinde.