Pratik Akort Sehpası

Bisikletimizin jant telleri zamanla aldığı darbelerden ötürü gevşeyebilir. Bu gevşeklikler jantın yamuk gibi davranmasına neden olur. Çözümü ise  jantın düz dönmesini gözeterek gevşemiş olan telleri sıkmaktır. İşte bu noktada jantın düz olmayan kısımları tespit etmek ve hassas bir şekilde düzeltmek için jant kenarında sabit bir referansımız olması gerekir. Sırf bu iş için üretilmiş akort sehpaları var fakat normal bir bisiklet kullanıcısı yılda 1-2 kere (o da belki) kullanacağı bir sehpa için ne hatırı sayılır bir meblağ ödemesi çne de evinde,garajında böylesine hantal bir şeyi barındırması pek mantıklı olmaz.

Peki çözüm nedir?Siteyi takip edenler Pratik Akort Aleti Yapımı yazımı hatırlayacaklardır. Şimdi sunacağım çözüm ise bundan çok daha basit.

Bize gerekli olan tek şey şu nalbur v.b. yapı marketlerde bulunan zipp plastik kelepçelerden edinmek.

Yapacağımız işlem çok basit. Kelepçelerden birisini bisikletin jant yanağı hizasında olan uygun bir yerine takmak. Benim bisiklette en uygun yer bisikletimde kullandığım bagajın bacak profiliydi. Taktığımız kelepçeyi jant yanağına yanaştırıp fazlalık kısmı kesiyoruz. Ve böylelikle elimizde son derece basit bir referans oluyor. Bisikletimiz ters çevirip tek başına dengede durmasını sağladıktan sonra akort ayarına başlayabiliriz. Bu şekilde plastik kelepçe ucunun jant kenarına hassas bir şekilde konuşlandırmak çok kolay olmuyor fakat kısa vade de oldukça işlevsel olan bu yöntem pek ala işimizi görebiliyor.

Bir diğer yöntem ise jant freni kullananlar için fren pabuçları referans olabiliyor. Fakat iş ince ayara geldiğinde fren pabuçlarından pek verimli sonuç alınmayabilir. Son olarak plastik kelepçe ile yaptığım sistemin işleyiş videosunu ekliyorum. İyi seyirler…

 • Mehmet

  Hocam kralsın yahu! Ruble sökümü olsun, bu video olsun gerçekten yararlı. Kesinlikle!

 • oozdemir1

  Teşekkürler. Videoyu izledim. Bende de aynı sorun var. Kelepce kimi yerde tam temas etmiyor. O bölgede nasıl bir uygulama yaparsam akortu sağlamış olabilirim?

  • Enes

   Selamlar. Kabaca anlatmak gerekirse…

   Eger jant bir tarafa dogru fazla geliyorsa ya janti o tarafa ceken teller fazla gergindir ya da diger taraftaki teller gevsemistir. Normal bir durumda akort telleri gevsedigi icin yamuklugun oldugu tarafin aksi yonundeki telleri kararlica sıkmak gerekir. Bir baska ihtimal ise jantinizin egilmis olmasi. Bu da ancak usta ellerde cekic darbeleri ile duzeltilebilecek bir durum…

   • bugra

    Haklısın