Rota Çizelim Keşif Yapalım Bölüm 4 (Rotaları GPS’e yükleme)

Keşif konusunda yazdığım makalede  ana keşif rotanızın haricinde çevrede bulunan alternatif yolları da belirterek bir yol ağı oluşturmanız, keşif esnasında ana rotada çıkacak herhangi bir sorunda alternatif rotaları kullanarak keşif esnasında en hızlı şekilde çözüm üretmenize olanak tanıyacaktır.

Rota çizme konusunda hazırladığımız yazıdaki işlemleri yaparak kmz-kml formatında rota dosyamızı hazırlıyoruz. Peki bunu gps cihazına nasıl yükleyeceğiz?

Önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere özellikle şehir merkezlerinden uzak, kırsal kesimlerde keşifler, bisiklet turları yapacaksanız elinizdeki dijital haritaya çok fazla güvenmemenizi öneririm. Zira çok kullanılmayan yolların haritalarının çıkarılmasını harita üretici firmaların önem sıralamasında bir kaç plan geride kalıyor. Ticari çıkar doğrultusunda olması gereken de bu… Bu sebeple genelde kendi haritamızı kendimizin yapması gerekiyor. Telaşlanmayın bu o kadar da zor işlemler değil. Gerekli olan programları temin ettikten sonra sıralamayı şaşmadan yaptığımızda çok kısa sürede keşif rotalarımızı ya da haritamızı oluşturup cihazımıza yükleyebiliriz.

Yeni garmin gps cihazları ”gpx” formatındaki data kayıtlarını tanıyor ve bu formatta iz kaydı yapıyor. O zaman kmz formatındaki dosyamızı gpx formatına çevirip öyle cihaza yüklememiz gerekmekte. İnternette kmz formatını gps formatına çeviren çeşitli programlar mevcut. Ben, bir çok vektörel formatı tanıyan ve birbirine dönüştürebilen ”global mapper” programını kullanıyorum.

İşlem basit. Global Mapper programında kmz formatındaki dosyamızı açıyoruz.

Rotamızı programda açtıktan sonra dosya/export vector format menülerinden açılan pencerede ”gpx” formatını seçip kaydediyoruz… Ve artık elimizde gpx formatında rotamız var.

Şimdi bu gpx formatındaki rotamızı gps cihazımıza yüklemek için mapsource programını açıyoruz. (Garmin için geçerli) (Dileyen direk cihazın içine girip gpx klasörüne de rota dosyasını atabilir)
Açtığımız rota hem harita ekranında hem de sol taraftaki bölümde belirdi.
Üst kısımdaki cihaz simgeleri ile gps cihazımıza rota yükleyebilir ya da cihazımızda ki rotaları bilgisayarımıza indirebiliriz. Tabiki gps cihazımızın bilgisayara bağlı olması gerek ;)Gelen pencerede rotayı yüklemek istediğimiz cihazı seçip onaylıyoruz. Artık rotamız cihaza yüklendi…
Cihazı açıyoruz. Gelen ekranda ”İzlek Yöneticisi” butonuna basıyoruz.
Yüklediğimiz rota ”Catalkaya2” Seçiyoruz.
Bu bölümden rota hakkında çeşitli değişiklikler yapabiliyoruz. ”Haritada Göster” butonuna bastığımızda artık rotamız ekranda belirecektir.
Hadi keyifli keşifler :)
Durun daha bitmedi !
Farkettiyseniz bir rotayı harita üzerinde gösterebilmek için 2 işlem yapmamız gerekti. Peki ana rota haricinde elimizde 15 farklı yoldan oluşan küçük alternatif rotalar da var ise hepsini aktif hale getirmemiz ya da deaktif yapabilmemiz zaman almayacak mı? Bununda kolayı var :)
Şuana kadar hep iz kaydıyla uğraştık. İz kaydı neydi. bir başı ve sonu olan bir yol diyebiliriz İz kaydını kavşaklara bölemeyiz bir kaç yola bölemeyiz ya da bir kaç yolu birleştiremeyiz.  Bunu yapabileceğimiz dosya tipi haritalardır. Yani oluşturduğumuz çoklu izlekleri harita formatına çevireceğiz. Böylelikle tek bir işlemle tüm izleklerimiz (haritamız) aktif hale geçmiş olacak. Garmin haritalarının dosya formatı ”img” dir. Yani elimizdeki gpx formatındaki çoklu rotalarımızı img formatına çevirmemiz gerek. Harita sistemleri aslında çok komplike sistemlerdir. Sadece yollar ve ayrıntı noktalarından  (poi) oluşmazlar. Yollar rotalandırılabilir düzeydedir. Yani iki nokta seçtiğinizde haritadaki veriler aracılığı ile size en uygun rota hesaplanabilir. Yol üzerindeki hız bilgileri v.s. haritalara işlenebilir. Fakat bize bu tip komplike bilgiler gerekmiyor. Onun için hazırlayacağımız haritada yol ve belirttiğimiz noktalar görünsün yeter…
Çoklu rota bululan gpx formatındaki dosyamızı ”gpx2img” adlı küçük bir program sayesinde ”img” formatına çevirebiliyoruz.
Programın tam sürümü ücretli fakat deneme sürümü işimize fazlasıyla yarıyor.
Dosya menüsünden haritaya çevireceğimiz gpx dosyasını seçiyoruz.
Dosyamızı programa yükledikten sonra img formatına çeviriyoruz. İşlem bu kadar… Deneme sürümü olduğu için formatı çevirme işleminden önce 15 sn beklememiz gerekiyor. Bir de bu işlemi yaparken mapsource programının kapalı olması gerekiyor. Çünkü harita formatına çevirilen rotalarımız mapsource programının harita dosyasına ekleniyor.
Tekrardan mapsource programını açıyoruz.Sol üst kısımdaki harita seçeneklerinden gpx2img yazan haritayı seçiyoruz.
Çoklu rotalarımız ekranda belirdi. Harita aracı yardımıyla haritamızı seçili hale getiriyoruz. Bu durumda hem ekrandaki harita seçili hale geliyor hem de sol kısımdaki ”haritalar” bölümünde seçili olan haritamızın adı beliriyor.
Bundan sonraki kısım aynı. Cihaza yükleme butonuna basıp cihazımızı seçip haritamızı yüklüyoruz.
Şimdi cihazımıza yüklediğimiz haritayı nasıl aktif hale getiricez onu görelim. Ayarlar bölümüne giriyoruz.
”Harita”
”Harita Bilgisi”
Burada yüklemiş olduğumuz tüm haritalar görülür. Gpx2İmg yazılı haritayı seçiyoruz.
Etkin yapıyoruz işlem tamam…
Ekranda görülen kalın kırmızı çizgiler bizim haritaya çevirdiğimiz çoklu alternatif rotalar. İnce kırmızı ise bizim ana rotamız. Keşiflerde ana rota ile alternatif rotayı bu şekilde cihazınıza yüklemenizi öneririm. Çünkü ana rotayı da harita olarak cihaza yükleseydik bu sefer ana rotamızı alternatif rotalardan ayırt edemeyiz. bu sebeple ana rotayı izlek olarak alternatif rotaları harita olarak cihazımıza yüklememizde fayda var.
 • Levent

  Adamim niye yeni bastan harita yarattin anlamadim. Track izlek menusunxe her bir tracki farkli bir renkte veya ayni renkte gosterme secenegi mevcut ana rotani kirmizi olarak goster digerlerini farkli renmte boylece sorun ortadan kalkar. Harita yapmakla ugrasmak pek akilci gozukmuyor. Saglicakla kal :)))

  • Enes

   Abicim oyle biz zaman oluyorki 10-15 adet yan yol oluyor. Bunlarin hepsini teker teker aktif yapmak ya da deaktif hale getirmek angarya bir is. Ben ana rotayi izlek olarak yukleyip, alternatif rotalari harita yapiyorum. Arazide bir sorunla karsilastigimda cozum uretmek saniyelerimi aliyor :)

 • Cüneyt Özcan

  selamlar
  bende Garmin nüvi 1310 var ve sayenizde izleklerimi gpx modda daha sonra da img formatta bir rota yükledim ve bunu harita kısmında en aktif de edebildim ancak bu rotayı açamıyor veya bu rotayı nasıl görecegimi bulamıyorm. aynı şey izlekler içinde geçerli. garmin.com.da BaseCamp software diye bir program gördüm ama hem 1310 ile çalışır mı hem işimi görür mü bilemedim. eğer yoğunluğunuz içinde bir blgi verebilirseniz çok mutlu olurum. bu arada tüm bilgiler harika

  • Enes

   Selamlar,
   Kullandığınız cihaz araç tipi navigasyon cihazı. Bu tip cihazlarla ilgili pek bilgim yok maaleli sef. Kullandığınız cihaz gpx rotalarını tanımıyor olabilir. Fakat img harita formatına çevrdiğiniz rotaları göstermesi gerek. Sonuçta img harita formatını tanıyan bir cihaz…

   Harita ile ilgili menüden yüklediğiniz rota haritasını görebiliyor musunuz?