Schwalbe Marathon Plus (Test+Video)

Bu günkü testimizi 2. el olarak bir abimin hediyesi olan Schwalbe Marathon Plus lastik üzerinde yapacağız. Teste başlamadan önce kullanacağımız lastiği biraz tanıyalım.

Genel Özellikleri;

Ağırlık: 980 gr (1 adeti)
Ölçü: 26×1.75
Hava basıncı: 45-70 psi
Max taşıyacağı yük: 125 kg

Yapısal Özellikleri:

Lastiklerde ıslak zeminlerde bünyesine nüfuz eden suyu en hızlı şekilde uzaklaştırmasına yarayan kanallar mevcut. Ve cidden yağışlı havalarda yol tutuşunu hissedilir biçimde arttırdığını söyleyebilirim.

Lastiklerin yan kısmında bulunan fosforlu şeritler cidden iyi düşünülmüş bir özellik. Gece görünebilmek için oldukça iyi bir yöntem. Bazen bir anda gece karanlığa kalıp bisiklet sürmeye devam etmek zorunda kalabiliyoruz ve yaznımızda gece sürüşü ve görünebilirlik için gerekli ekipmanlar bulunmayabiliyor, fakat bu lastiğin üzerindeki fosforlu şeritler her zaman üzerinde…

Yeri gelmişken, bu şeritlerin biraz oynama ile uc kısımlarından açıldıkalrını söylemem gerek. Tutup çektiğimiz taktirde yerinden çıkacakdır. Oynamamakta fayda var ;)

Fotoğrafta flaş ile çekimden Schwalbe Marathon Plus lastiğin yan kısmında bulunan fosforlu şeritlerin görevini başarıyla yerine getirdiğini anlaşılıyor.

Gel gelelim ağırlığının sebebine… Eminimki ağırlık nedeni olan iç yapısı, kullanım amacı ve kullanım koşulları dikkate alındığında ağırlık dezavantajını affettirecek niteliktedir. Yukarıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere lastiğin sırt yüzeyinde oldukça kalın bir ara tabaka bulunuyor. Bu tabaka iç lastiği patlatabilecek olası tehlikelere karşı bir miktar koruyucu rol oynuyor.

Tabiki bu koruyucu özelliği abartmamak gerek. Sadece boyu, bu ara katmanın kalınlığından kısa olan, dış lastiği delip iç lastiğe zarar verebilecek raptiye, zımba teli, diken (ki arazide en fazla lastiğin patlamasına neden olan etmenlerden birisidir) gibi etkenlere karşı oldukça başarılı. Fakat bu yapı, iç lastiğinize bir çivinin batmasına karşı koruyamayacaktır.

Bu yapısıyla, özellikle dış lastiğin iç lastikle temas halinde olan ara yerine patlak önleyici şerit koymaktan daha sağlıklı bir koruma sağlayacağına inanıyorum.

Bu özelliğin özellikle uzun soluklu turlarda, lastiğin patlamasıyla bisikleti yüklü vaziyette iken lastiği yerinden çıkarıp tamir etmekten illallah eden turcular için çok önemli olduğuna inanıyorum.

Şimdi lastiğin ağır olmasına sebep olan bu yapının bizlere sunduğu avantaj için bu extra ağırlığa göz yumulurmu, yumulmazmı kararı size bırakıyorum…

Gel gelelim test konumuza… Gönül isterdiki yukarıdaki, internetten indirdiğim fotoğraflardaki gibi, lastiği kesip, biçip ameliyat edelim, hangi etkenlere karşı ne kadar koruma sağlıyor daha derinlemesine öğrenelim. Fakat şu anlık kullandığım bu lastiğe bu bahsettiklerimin herhangi birini yapabilmem mümkün değil. Bu yüzden testimizin asıl konusu lastiğin yol tutuş performansı hakkında.

Schwalbe Marathon Plus modeli diş yapısı ve ebatları itibariyle asfalt zemin ve şehir içi kullanım için üretilmiş bir lastik olarak düşünülebilir. Ve cidden asfalt ve parke taşlı yollarda istenilen performansı veriyor.

Peki ya arazide ?
Bu soruyu aslında kafamda hiç sormadım. Daha doğrusu bu lastiklerin arazide gidebileceklerine dahi büyük bir önyargım vardı. Taaki bundan bi kaç hafta önce yaptığımız keşif turuna kadar. Adı üzerinde ya ”Keşif turu” . Nerelerden geçeceğimiz, ne ile karşılaşacağımız tam bir muamma. Bende jantımdan bu lastikleri söküp kalın lastiklerimi takmaya erindiğimden, bozuk zeminde gitmeyeceğimizi umarak marathonlarla tura katılmaya karar verdim. Gelin görünki keşifimiz fazla sürmeden kendimizi köy yollarında buluverdik :) Fakat ben 26×1.75 lastik kullandığımı tamamen unutmuşum. Bir süre sonra farkına vardığımda, hayretler içerisinde bu lastiklerin, arazide de yeterli yol tutuşu sağlayabileceğini gördüm.
Fakat parkurumuz sadece köy yollarından ibaret değildi. Görüldüğü üzere hafif ıslak single track yollarda,
Çimen zeminli dik inişlerde,
Hatta ve hatta teknik inişlerde dahi yeterli yol tutuşunu sağladığını söyleyebilirim.

E tabiki bir yere kadar :)

Bu bahsi geçen parkurlarda bu lastikler ile herkes gidebilir diye bir kaide yok. Kişiden kişiye değişebilecek sürücü faktörü var burada. Ben değerlendirmelerimi daha önceden kullandığım asfalt lastiklerini göz önünde bulundurarak yapıyorum.

Sonuç olarak Schwalbe Marathon Plus, ağırlığı ile beraberinde getirdiği patlamaya karşı drençli yapısı ile, lastik yanaklarındaki fosforlu şerit ve su kanalları ile tam bir uzun soluklu tur lastiği. Bunun yanı sıra zorda kaldığınızda arazi şartlarında kullanmaktan korkmayacağınız, bir 26×2.10 ebatlarındaki arazi lastiğin konforunu vermese de 26×1.75 ebatındaki muadili lastiklerden farkedilir biçimde fazla yol tutuş performansı sergileyen, çok amaçlı dahi kullanılabilecek, parasının hakkını veren oldukça kaliteli bir lastik olduğu sonucuna vardık…

Yazımızı bitirirken bu lastiğin arazideki yol tutuşu hakkında bilgi verebilecek bir çekim hazırladık.Bu videoda lastiğin sınırlarını zorladığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Video’nun bazı karelerindede arka lastiğin kaydığını rahatlıkla görebilirsiniz ;)

  • aynı lastikten kullanıyorum, ebay’den aldım, biz de zorlu bir keşif turu yaptık ve dikenli yerlerden geçtik, arkadaşımın lastiği 4 kere patladı, benimki hiç patlamadı, memnunum