Shimano arka vites tamiratı

Bir çoğumuz arka vites v.b sistemlerin yıprandığında çöpe atmaktan başka çaremizin olmadığına inanıyordur.Yakın bir zamana kadar ülkemizde aynakolun orta yaprağı satılmadığı için sadece orta dişlinin eskimesi sebebiyle aynakolumu çöpe attığımı bilirim.Ama artık bu genelleme yavaş yavaş yıkılıyor. Üst grup parçaların bir çoğu çeşitli eklem yerlerinden sökülerek yenisi veya modifiye özellikli daha performanslı eklentilerle değiştirilebiliyor. Bu günkü konu mankenimiz Shimano XT Shadow arka vites.Bu arka vitesin asıl sorunu alt bacağın yayının yerinden çıkmasıyla gerdirme işlemini yapamaması. Bazılarınızın kafasında şimdiden soru işareti oluşmaya başlamıştır bile.” O yay nerede ve yerine nasıl takılır?”Öncelikle işlemi yapmak için büyük bir ustalık veya sağlam bir ekipmana ihtiyaç duymayacağımızı belirtelim.Gereken tek şey alyan takımı.

Yukarıda soldan 1. fotoğrafta arka vitesin alt bacağının gövde ile birleşim yerindeki küçük deliği göreceksiniz. Üstünkörü bakıldığında bu deliği altbacağı gövdeye birleştiren perçin sanabilir.Halbuki buradaki sadece alyan anahtarla sökülebilen bir vida.İşte bu parçayı söktükten sonra alt bacağı dışa doğru çektiğimizde iç taraftaki gerilmeyi sağlayan yay ortaya çıkacak.

Burada alt bacağın tamamen ayrılmış halini ve içteki yayı görebiliyoruz.

Yayın bir ucunu arka vitesin oyuğundaki deliğe yerleştiriyoruz.(Fotoğraflayarak deliği gösteremediğim için yayın yerleştirilmiş halini koyuyorum) Fotoğrafta kırmızı okla gösterilen bacaktaki deliğe yayın diğer ucunu sokarak yerleştiriyorum.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var.Burada montajı yaparken sadece yayı yerine takmış oluyoruz. Fakat ayrıyeten yayın gerilmeside gerekli. Bu yüzden yukarıdaki montaj işlemini yarım yapıp vitesin alt bacağını yaydan kurtulmaması kaydı ile yayı gerecek vaziyette bir tur çevirdikten sonra oyuğa tamamen yerleştiriyoruz. Bu işlem yayılacak en zor işlem.Biraz uğraştırabilir fakat yapılamıyacak bir şey değil.

Artık montajımız bitmiş sayılır. Yapmamız gereken tek işlem ilk başta çıkardığımız vidayı tekrar yerine takıp sıkmak.

Artık biliyoruz ki arka vitesimizin alt bacağının yayı herhangi bir şekilde çıktığında tekrardan yerine takılabiliyor.

Diyelim ki başınıza daha vahim bir durum geldi.Arka vitesinizin alt bacağı kırıldı.Bir ihtimal arka vitesinizi çöpe atmaktan kurtarabilirsiniz.Eğer durumu daha vahim olan fakat alt bacağı sağlam olan bir arka vites bulursanız ondaki sağlam bacağı sizin arka vitesinize takabilirsiniz. Tabiki böyle bir arka vitesi bulmak oldukça zor olacaktır ama imkansız değil.