Simon Stove Ocak İncelemesi

Optimus nova plus benzin ocağımın arızalanması nedeniyle kamplarda kullanmak için satın aldığım Simon Stove alkol ocağının ilk incelemesini sizlerle paylaşıyorum.

Not:  Daha sonradan edindiğim deneyimleri videoya ekleyemeyeceğimden dolayı not olarak geçiyorum. Ocak oldukça verimli çalışmaktadır fakat dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var.

Bu alkol ocağı rüzgarlı alanlarda kullanılacağı zaman ocağın çevresini mutlaka rüzgarlıkla çevirmelisiniz. Aksi halde ocaktan çıkan ısının büyük bölümü tencereye ulaşamadan rüzgar tarafından uzaklaştırılıyor. Saatlerce suyunuzun kaynamasını beklersiniz ama kaynamaz :)

(Halil Atalay’a buradan selamlar olsun :)  )

Ocağın yanında rüzgarlık verilmiyor ya satın alacaksınız, ya kendiniz yapacaksınız ya da ocağınızı illaki rüzgar almayan kuytu bir yere kuracaksınız…

Bir diğer uyarı ise… Ocakla işiniz bitti ocağı söndürdünüz… 10 dk kadar ocağa hiç dokunmayın. Eliniz yanar ;)

 • kayhan

  kokusuz dertsiz ucuz ( 25 tl bıle bulunuyo hatta kendın yap kutu koladan ıstersen ) performanslı daha ne isterkı ınsan :) ellerine sağlık bu arada

  • Enes

   Abicim kola kutusundan yapılanlar bir ara bayağı bir araştırmıştım. Uygun bir zamanımda o işe de el atmayı planlıyorum. Sistemi çözdüm diyebilirim :)

   Şuanlık işimi fazlasıyla gördü bu ocak. Yakın bir zamanda ispirto yerine alkolün performansına bakacağım. Zaman içinde Türkiye’nin farklı bölgelerinde yakıt ihtiyacını karşılama ile ilgili deneyimlerimi de paylaşmayı düşünüyorum…

   Bu ocakların en çok hoşumuza giden tarafı süper sessiz oluşları :)

 • Sefa

  Arada bir patlama oluyor sanırım ya da ben yanlış görmüş olabilirim. Eğer öyleyse sebebi nedir?

  • Enes

   Selam Sefa,
   Evet dogru gormussun ocak yanarken arada bir patlama yapiyor. Bu durum buyuk ihtimal kullandigimiz yakttan (ispirto) kaynaklaniyor. Ocagin kutusunda, en verimli alkol ile calisacagini belirtmis. Bir ara alkol ile de ocagi test edecegim.

 • Sefa

  Alkol ile olan testi merakla bekliyorum. Teşekkürler…