Soma – Darkale

28-29 Mayıs 2011

Mazilerde dolanmaya devam ediyoruz. Geçen sene Mayıs ayında sevgili Erdal abimin de organizyonda bulunduğu Soma ilçesinde bulunan Darkale köyünü tanıtım amaçlı düzenlenen festivale bizler de bir bisiklet turu organizesi ile dahil oluyoruz. Ben cumartesi günü erken saatte otobüse binip Soma’ya geçiyorum. Asıl bisikletli organizasyon pazar günü olacak fakat bizi tek güne bağlayan bir neden olmadığından dolayı bir grup arkadaş haberleşip cumartesi günü Darkale’de buluşup gece kamp yapma kararı alıyoruz.

Cumartesi günü Darkale’de yöresel tatların tanıtıldığı faaliyetler vardı. Fakat benim otobüs ile Soma’ya gelmem ve ardından bisiklet ile Darkale’ye geçmem epey zaman aldığından dolayı bu organizasyonun bu kısmını kaçırıyorum. Darkale’ye vardığımda Ayten ablayı buluyorum. Üşenmeden kalkmış Antalya’lardan gelmiş. Darkale’nin meydanında bulunan pideciden pide sparişi verip karnımı doyuruyorum. Ayten abla ile sohbet ederken Funda, Kayhan abi, Serpil abla’da geliyor. Ekip tamam artık Darkale’yi gezebiliriz.

Darkale eski adı ile Tarhala Soma’nın ilk yerleşim yeri hatta asıl merkez burası imiş. Köy’ün tarihi Osmanlı zamanlarına dayanıyor. Evlerin mimarisine bakarak bunu rahatça anlayabiliyorsunuz.

Darkalenin dar sokakları arasında pedallıyoruz. Köy dağ yamacına kurulduğu için düz  sokak  pek yok.

Evler eski ve orjinal. Yapıları hiç bozulmamış. Anlaşılan turizm gelmemiş buralara.

Dar sokaklarda yol almak pek keyifli.

 

Darkale’nin sokaklarını dolana dolana Erdal abinin bize ayarladığı okula doğru yol alıyoruz.  Eşyalarımızı yerleştirip çadırları kurunca Darkale’nin kalan kısmını gezmeye devam ediyoruz.

 

 

Evler, kapılar, duvar v.s. herşey orjinal ve görülesi.

Cami’yi gezdikten sonra Cami’den ayrı olan minareyi gözüme kestiriyorum. Baktım kapısı açık merdivenleri yavaş yavaş çıkıyorum. Ne yalan söyleyeyim acayip tırstım minare yıkılacak diye :)

 Minare’den Darkale’nin görüntüsü.

 Kayhan abi beni fotoğraflıyor ben de onu

Sessiz sakin bir köy burası. Etrafta gördüğümüz bir kaç köyün yerlisi ise güler yüz ile karşılıyorlar bizleri. Köy gençlerinin çoğu büyük kentlerde yaşamayı tercih etmiş. Şuan köyde yaşayan insanlar ise geçimini kömür madenlerinden sağlıyor.

Köy turumuzu tekrardan meydana inerek sonlandırıyoruz. Meydanda çamaşır yıkanan alanı ziyaret ediyoruz. Karınlar acıktı, dere kenrarındaki bir işletmeye oturup balık sparişi veriyor ve afiyetle yiyoruz.

Hepimiz iyice yorulduk. Tekrardan köyün okuluna yani kamp alanımıza çıkıyoruz.  Okul 1935 yapımı. Atatürk görmüş bir okul. Yakın zamana kadar faaliyet gösteriyormuş sonraları taşımalı eğitime geçildiğinde boş kalmış. Bu okulda ne anılar vardır kim bilir. Bina şuan 77 yaşında. Okulun merdivenlerinde gece geç saatlere kadar muhabbet edip eğleniyoruz. Uzun süredir böyle eğlendiğimi hatırlamıyorum.

 Sabah güzel bir güne uyanıyorum.

 Ve hemen internete giriyorum :)

Çadırlarımızı v.s. topluyoruz. Bugün İzmir’den bir otobüs dolusu bisikletçi daha gelecek ve Darkale çevresinde güzel bir parkuru geçeceğiz.

Okulun yanındaki evin hanımı bizi kahvaltıya davet ediyor. Hemen davete icabet ediyoruz :) Evin hanımı çok şeker bir insan. Bir yandan bize hizmet ediyor, diğer yandan sohbetten eksik kalmıyor.

 İzmir’den gelen arkadaşları bulup yola koyuluyoruz.

Yolun başlangıcı pek güzel değil. Bol bol kamyonlar geçiyor yanımızdan. Yakınlarda maden ocağı olmalı.

Sonra ana yoldan saptığımızda Soma’nın doğasıyla baş başa kalıyoruz.

 Yeşil ve orman içinde geçen yollarda pedallamak büyük keyifti.

 Ve uzaktan Darkale görünüyor.

Rotayı ve doğayı kelimeler ile ifade etmem pek zor. Fotoğraflardan manzaranın güzelliği daha iyi görülüyor.

Aslına bakarsanız rotamız pek kısa. Şehir içinden çıkıp parkura başladığımızda Darkale’ye kadar 7.5 km kadar bir yol kalıyor. 100 rakımından başladığımız turun zirve noktası 510 metreye kadar çıkıyor.

 Darkale’ye yaklaşıyoruz.

Kayhan abi amortisörsüz 28” tekerlekli tur bisikleti ile parkurun bir kaç yerinde bisikletini almak haricinde gayet rahat bir şekilde turu tamamladı.

 Bisikletin ele alınarak geçirilmesi gereken kısımlardan birisi.

Etrtaf yemyeşil. Bundan bir kaç kilometre ötede kocaman maden ocakları olduğuna inanmak imkansız.

 Uzun inişin ardından son bir çıkış ile Darkale’ye giriş yapıyoruz.

İzmir’den bu sabah gelen arkadaşlar Darkale’yi ilk defa gezecekler. Biz de onlarla beraber tekrardan Darkale sokaklarında dolaşıyoruz.

Darkale’de uzun uzun vakit geçirdikten sonra akşam üstü İzmir’den gelen arkadaşlarla aynı otobüse binip İzmir’e dönüyoruz.

Darkale cidden gezilip görülmesi gereken bir yer. Eski bir köy. Sokakları daracık. Daha turizm görmediği için tüm sadeliği ve orjinalliği ile ayakta. İnsanlar cana yakın. Mutlaka buraları gelip görün…

GPS Verisi: Gps cihazınıza yükleyeceğiniz dosyayı buradan indirebilirsiniz.

Harita Bilgisi:


View darkale.kmz in a larger map