Tchibo Fonksiyonel Bisiklet Çantası (Erkek)

 

Tchibo’nun geçen hafta ki teması ”Doğa Sizi Çağırıyor” sloganı ile  yürüyüş,bisiklet ve kamp temalarına uygun ürünlere yer verilmiş.  Ürünlerden en çok çantalar ilgimi çekti. Merakıma yenik düşüp hem bayan modelini hem de erkek modelini satın alıp sizler için inceledik.

Çantanın asıl kullanım amacı bisiklet turlarından ziyade şehir içi bisiklet kullanımında ve günlük hayatımızda yer alabilecek bir ürün.

Açıkçası ürün broşüründe görüldüğü kadar güzel ve estetik gelmedi gözüme. Bunda ki en büyük etken çantanın sert bir kalıbı bulunmuyor. Çantayı oluşturan malzeme fotoğrafta görülen membran özelliği bulunan kumaş, arka kısmında çantayı bisiklet bagajına montaj etmeye yarayan plastik kancalar ve omuz askısı,çanta tokası gibi aksesuarlardan oluşmakta. Be sebeple çantanın iç yapısında sert bir kalıp malzemesi bulunmadığından dolayı çanta boşken oldukça şekilsiz duruyor. Bununla beraber yine çanda da herhangi bir yumuşak eşya yokken (giysi v.b.) çanta içinde çabuk kırılabilen ve narin eşyalar taşınması sakıncalı. Çantayı sert yerlere çarptığımızda çanta içinde bulunacak narin eşyalar çok kolay zarar görebilir.

Çantanın arka kısmında bulunan, bisikletin bagajına monte etmek için kullanılan kancalar fermuarlı küçük bir bölüm ile gizlenebiliyor. Plastik kancalar yeterince sağlam ve dayanıklı. Şehir içi kullanımda kolay kolay kırılabilecek bir yapıda değil. Kancaların oldukça dar bir profilde yerleştirilmiş olması, çantayı omzumuzda taşırken kancaların bizi rahatsız etmesini engelliyor.

Çantanın bisiklete montajı pek kolay değil. En azından ilk başlarda biraz uğraştırıyordu. Sonradan takıp çıkartması bir nebze daha kolay oluyor. Fakat yine de çantanın takıp çıkartılması dikkat ve biraz sabır gerektiriyor.

Bagaja monte edilen çantanın sarsıntı ile yerinden çıkması mümkün değil. Zaten normal şartlada bile yerinden çıkarmak epey zahmetli  bir iş. Yine de üreticiler çantayı sağlama alıp çantayı bagaja ekstradan sabitlemek için velcro cırt bant ile desteklemişler.

Bagajın alt kısmının bisiklet kaldırımdan inerken, çukurlardan geçerken zıplamasını engelleyecek herhangi bir bağlantıya yer vermemişler. Ben çok görmedim çünkü zaten günlük hayatta bisikleti faal kullananlar için üretilmiş  bir çanta için böyle bir ayrıntı çok da gerekli değil.

 Çantamız 10.000 mm su basıncına kadar dayanıklı. Teknik özelliklerinde yazan bilgi bu ve malzeme bu bilgiyi doğruluyor. Çantanın ek yerlerine ısıl işlem uygulanmış. Böylelikle çantanın dikiş yerlerinden su alması mümkün değil. Açıkçası su altında denemedim fakat çantanın yukarıdan kapanan kapağı çantanın ağız kısmını tam olarak örtse de çantanın ağız kısmının yanlarından çantanın içine su girmesi muhtemel.

Çantanın iç hacmi 31 litre. Dış kapağın haricinde bagajın ağız kısmında çantanın ağzını büzen bir kapak daha var.

Çantanın bisiklet üzerindeki duruşu bana göre çok emanet. Çantanın kalitesinden şüphe yok. Amacı doğrultusunda güzel detaylarla zenginleştirilmiş bir ürün. Fakat bazı önemli ayrıntılara dikkat edilmemesi kullanışlılığını bir miktar düşürmüş. Keşke çantanın yan taraflarında file cepler bulunabilseydi. Yağmura dayanıklı çantaların en büyük sorunu bu. Genelde hep tek göz oluyorlar.

Çantanın omuz askısıyla kullanımı gayet konforlu. Rahatsız etmiyor. Omuz askısının omzumuzla temas eden kısmında kalınca bir sünger parça kullanılmış. Böylelikle çanta ne kadar ağır olursa olsun omuz askısı omzumuzu çok acıtmıyor. Fakat bu süngerin yeri sabit. Omuz askısını çok kısa ya da çok uzun tutarsak bu sünger omzumuza temas eden yerin önünde veya arkasında kalacağından sorun yaratabilir.

Çanta kurye çantası (messenger bag) şeklinde dizayn edilmiş. Çantayı bisiklete taktığımızda omuz askısını çantanın içine sokabiliyoruz. Herhangi bir yerinden taşma yapmıyor.

Neyse çanta genel anlamda başarılı. Amacı doğrultusunda ve fiyatı da göz önünde bulundurularak (45 TL) alınabilecek bir ürün.
Benim böyle bir ürüne çok fazla ihtiyacım olmadığından dolayı ve daha kalıplı ve etli bir çanta sandığımdan dolayı çantayı inceledikten sonra küçük bir indirimle ihtiyacı olan başka bir arkadaşa ufak bir indirimle sattım. :)

Bir sonraki testimiz aynı temanın bayan çantası üzerine olacak.

Ayrıntılı bilgi için : http://www.tchibo.com.tr/plantum/urun/Fonksiyonel_Canta/282208.html 

 

 • Pastel Uykuda

  Ürünün kullanma kılavuzunda 5 kg. sınır olarak belirtilmiş, 31 litrelik bir hacime 5 kg. ağırlık sınırı sıkıntı yaratır. Çantayı tıka basa kullanmak pek mümkün değil.
  Çantanın şekli çok çirkin ama okula işe vb. yere giderken ıvır zıvırları içine atıp taşıyabileceğiniz, ardından omzunuza asıp mekana sokabileceğiniz bir ürün olması güzel.

 • Enes

  Sen de aldın demek :)

  Bak taşıma sınırı dikkatimi çekmemişti. 5 kg ile 31 L hacim evet birbiri ile çok örtüşmeyen nicelikler fakat giyisi v.b. hacimce büyük ağırlıkça çok olmayan (kütlesi az mı denir?) Eşyalar taşırken mantıklı olabilir ;)

 • gökhan

  Bagajın alt kısmının bisiklet kaldırımdan inerken, çukurlardan geçerken zıplamasını engelleyecek herhangi bir bağlantıya yer vermemişler.

  sırf bu ayrıntı yüzünden vaz geçmiştim almaktan bu oynama kasisten geçiş sırasında hassas malzemelere zarar verebileğini düşünüyorum

  • Enes

   Gökhan çantanın zıplaması aslında o kadar da kolay değil. Ciddi bir şok gerekiyor. Normal bir şekilde kaldırımdan inecek şok zarar vermez. Fakat bu çantanın öyle etli bir malzemesi yok. Bu sebepten dolayı kalın ve yumuşak bir şeye sarmadan koyacağın hassas malzemeler bahsettiğin gibi kaldırımdan inerken bile zarar görebilir. Alınması düşünülüyorsa bunlar göz önünde bulundurulmalı. Messenger bag özelliğinin ön planda olduğu söyleyebilirim ;)

 • gökhan

  evet Enes sonuçta makul bir fiyat kışın kısa turlarda giysi taşımak için bile alınabilir çok faydalı oldu paylaşımın teşekkürler…

 • Pastel Uykuda

  Ne zamandır bisikletin üstünde çift taraflı heybe duruyordu, elim bir türlü onu çıkartıp bunu takmaya gitmemişti. Takılması gayet kolay fakat çıkarması biraz dertli oluyormuş. İlk çıkarmada kancaların altındaki destek ayaklardan biri koptu, Alaman Caponu ile yapıştırmayı deneyeceğim ama yine sorun yaratacaktır zamanla. Zaten bende şans olsa kız doğar, güzel kız çantasını çekinmeden kullanabilirdim.

 • Pastel Uykuda

  Hiçbir zaman yetenekli bir adam olduğumu iddia etmedim ama bu kadar da yeteneksiz değilim. Hiç kimsenin, yağmurun bile elleri o küçücük alanda çalışacak kadar küçük değildir. Alman kimya devi Henkel üstüme attırdı, felafel hissediyorum günlük.

  • Pastel Uykuda

   O kadar dar alana klips koyan zihniyetinize… Alaman A101’i. Her tarafım yapıştırıcı, malı iade edeceğiz, ellerinde kalmamış olacağından değişim olamayacak.
   Yazı yazarken acı çekiyorum, nasıl kurtulacağım bu Japon’dan?