Tumsek Aynali Kask Aynasini Düz Aynaya Çevirme

image

Bazen insan piyasada ihtiyacı olan özelliklere sahip ürünü birebir bulamayabiliyor. İhtiyacına en yakin ürünü farklılaştırarak amacımıza uygun hale getirmek bir çözüm yolu. Fotoğrafta yaptığım çalışma bunun basit bir örneği.

Seneler evvel deltadan alınma bir kask aynam vardi. Uzun sure severek kullanmıştım. Sonra Gürkan Japonya turuna çıkarken benden daha fazla ihtiyacı olduğuna inanarak ona vermiştim. O da Gobi’nin bir yerlerinde kaybetmişti :)

Delta’dan yenisini almak istediğimde benim kullandığım düz ayna modelin kalmadığını, daha geniş açılı tümsek aynalı modelin kaldığını öğrendim… Fakat tümsek ayna mesafe algısını yanıltıyor. Yurtdışında bile bu ürünün düz aynalısını bulamamıştım. Geriyi görmek için kullanılan dikiz aynalarında daha geniş bir alanı kontrol edebilmek için kullanılan tümsek aynaları bu mesafe algısını öldürdüğü için kesinlikle önermiyorum.

Ben de tümsek aynalı modelden satın alıp düz aynaya çevirmekte buldum çareyi… Fakat düşündüğüm gibi olmadı işler. Evlerimizde kullandığımız aynalar, benim ihtiyacım olanlara nazaran epey kalın olduğunu farkettim. E peki ince aynayı nereden bulacağım? Uzun süre bu sorunun cevabını bulamadım. Aslında bu ince aynaları bulmak o kadar kolaymış ki… Derdime Özlem’in kullanmadığı makyaj aynası çare oldu. Hemen kendisinden izin alıp ilk boş vaktimde soluğu camcıda aldım. Amacım makyaj aynasını benim kask aynama oturacak şekilkde kestirmekti. Camcılarda camları daire şeklinde kesebilmek için pergeller bulunuyormuş. Fakat bu kadar küçük bir daire için maalesef bir pergelleri de yokmuş.

wpid-20130615_202827.jpg

Biz de orjinal tümsek aynayı referans alarak elmas ile kestirdik. Ne kadar dikkatli davranılsa da kesilen ayna tam daire olmadı. Kesilen aynayı gozlükçüye götürüp kusurlu kenarları bir güzel yontturduk. En sonunda ayna yerine oturması gereken kasaya tam oturdu ve artık düz aynalı güzel bir kask aynam oldu. Tamam kenarları orjinali gibi yuvarlak olmadı ama işimi fazlasıyla görecek.

Böyle bir sorunu olan var ise benim ürettiğim çözüm budur. Saygılarla sunarım :)

Dipnot: Kaliteli ve işlevsel düz ayna kask aynası isteyen varsa Black Burn markasının kask aynasını önerebilirim. Ben memnun kalmıştım…

18760_225347813329_8073949_n

  • Gürdal Tur

    Merhaba Enes, ben gözlük aynası kullanıyorum, gözlük aynaları bildiğin gibi biraz daha küçük ve göze biraz daha yakın pozisyondalar, bu sebeple uzun süre yurtdışından nasıl alabilirim olayını araştırdım ancak kargo parası ürünün maliyetinden fazla olunca vazgeçtim ve ürünü kendim yapmaya karar vermiştim(yaptım ve uzun zamandır da kullanıyorum) ki bu başka konu… Gözlük aynasında tümsek olması gerekliliği var, eğer tümsek olmazsa bu sefer sadece kulak kıllarını görmene yetiyor, mesafe sorununa ise kısa süre de alışıyorsun, çok memnunum aslına bakarsan :)