Turnigy Accucell 6 Balans Soket Problemi

ACC6(2)

Model uçakla yaşadığım sorunlardan edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Lityum Polimer (Lipo) pillerin şarj edilmesi, günümüzde kullandığımız şarjlı pillerden çok daha fazla ilgi ve ve bilgi istemektedir. Eğer lipo piller kapasitelerinin üzerinde şarj edilirlerse, bir şekilde kısa devre olurlarsa kolaylıkla yangına sebebiyet verebilirler. Kullandığımız piller genelde çok hücreli oluyor. Şuan ben uçakta ana güç için 5 hücreli bir lipo pil kullanıyorum. Her hücrenin eşit miktarda şarj olması gerek. Her hücre 3 v değerinin altına düşerse, o hücre bir daha şarj olamaz, kapasitesinin üzerinde şarj edilirse yangın riski doğurur. Bu yüzden lipo pil şarj aletlerinde balans soketi bulunur. Böylece her hücredeki gerilim eşitlenir…

Kullandığım Turnigy Accucell 6  şarj aleti bir gün hata vermeye başladı.

Videoda da görüldüğü üzere şarj işlemi başladıktan bir süre sonra pil hücrelerinden birinin gerilimi sıfırlanıyor ve batarya dolu olarak uyarı veriyor. Başlangıçta ben ve internetten danıştığım bir kaç arkadaş lipo pil hücrelerinden biri öldü sandık. Fakat sorun şarj aletinin balans soketinden kaynaklanıyormuş.

WP_20140604_007

Balans soketinin arka yüzündeki enerji yollarından birinin deforme olduğunu gördüm.

WP_20140604_009

Lehim ve ufak bir parça kablo ile enerji yolu bozulan iki pin arasını bypass yaptım. Balans soketlerinden birini tamir etmiş oldum fakat halen çalışmayan bir soketim vardı…  Enerji yollarında başka deformasyon görülmüyordu. Fakat sorunlu olan balans soketimin  ”- ” ucunun kaynağa ulaşmadığını farkettim. Bu nasıl olabilir halen anlamış değilim. Sonuçta daha önceden sorunsuz çalışan soket artık çalışmıyor ve gözle görülür bir deformasyon da yoktu…

WP_20140604_010

 

Neyse bu bağlantıyı da onardıktan sonra olası bir kısa devre ve ciddi sorunlar silsilesine mahal vermemek için lehimlediğim kabloları bir güzel sıcak silikonla kaplayıp izole ediyorum. Ve artık lipo şarj aletim sorunsuz çalışıyor !

Peki ben bu sorunu nasıl tespit ettim? Elektrik, elektronik bilgim halen çok zayıf. Şu sitedeki yazı direk benim sorunuma çare oldu ;)

http://www.hobbyking.com/hobbycity/forum/forum_posts.asp?TID=19766